Çin’den Haiti’deki çetelere yaptırım uygulanmasına destek

Çin’den Haiti’deki çetelere yaptırım uygulanmasına destek

Geng Shuang, dün yaptığı açıklamada, söz konusu karar uyarınca, Haiti’deki çetelere seyahat sınırlaması, mal varlıklarının dondurulması ve silah ambargosu gibi yaptırımlar uygulanacağını hatırlattı. Çin’in kararın...

Geng Shuang, dün yaptığı açıklamada, söz konusu karar uyarınca, Haiti’deki çetelere seyahat sınırlaması, mal varlıklarının dondurulması ve silah ambargosu gibi yaptırımlar uygulanacağını hatırlattı.

Çin’in kararın alınmasını olumlu karşıladığını belirten Geng, “Çin, kararın Haiti’deki çetelere yasa dışı faaliyetlerini, halka zarar vermeyi, ülkenin ekonomik ve toplumsal temelleri ile güvenliğini zedelemeyi derhal durdurmaları gerektiği mesajını vermesini diliyor.’’ dedi.

Siyasi grupların çetelerle suç ortaklığı yapmayı keserek, partiler arası çatışmaları derhal durdurması, devlet ile halkın çıkarlarından yola çıkarak geçiş dönemine ilişkin düzenlemeler konusunda uzlaşması gerektiğine dikkat çeken Geng, Çin’in, BM Güvenlik Konseyi kararının, Haiti halkına, kendilerine yardım edilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağı mesajını vermesini temenni ettiğini dile getirdi.

Çöküşün eşiğinde bulunan Haiti’nin uluslararası toplumun yardımlarına büyük ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Geng, 2653 sayılı kararın onaylanmasından sonra BM Güvenlik Konseyi’nin Haiti’deki durumu izlemeyi sürdüreceğini, Çin’in bu konuda olumlu ve yapıcı rol oynamaya devam etmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.