Kripto piyasasında soğuk cüzdan ile varlıkları güvenle saklamak için 4 neden

Kripto piyasasında soğuk cüzdan ile varlıkları güvenle saklamak için 4 neden

Ledger, kripto piyasasında işlem yapan kullanıcıların soğuk cüzdana sahip olmaları gerektiğini 4 adımda sıraladı. Soğuk depolama sistemi, uzun vadeli olarak kripto para yatırımı yapan kullanıcılar ve milyonlarca dolarlık fonlar...

Ledger, kripto piyasasında işlem yapan kullanıcıların soğuk cüzdana sahip olmaları gerektiğini 4 adımda sıraladı.

Soğuk depolama sistemi, uzun vadeli olarak kripto para yatırımı yapan kullanıcılar ve milyonlarca dolarlık fonlar yöneten kurumsal emanet hizmetlerine kadar geniş bir kesim tarafından tercih edilen çevrim dışı kripto varlık depolama yöntemi olarak öne çıkıyor.

Soğuk cüzdanlar, hırsızlık ve güvenlik ihlali gibi durumlara karşı da yatırımcıların hayatlarını kolaylaştırıyor.

Bugüne kadar satılan 5 milyonun üzerinde cüzdanla dünyadaki dijital varlıkların yüzde 20’sinden fazlasını güvence altına alan Ledger, soğuk cüzdan kullanımının kripto para dünyasında işlem yapan kullanıcılar açısından önemli ve gerekli olduğunu vurguluyor.

Kripto varlıklar için güvenli ve kişiselleştirilmiş altyapı çözümleri sunan Ledger, kripto dünyasında işlem yapan kullanıcıların neden soğuk bir kripto cüzdana sahip olması gerektiğini 4 adımda şöyle sıraladı:

“1. Çevrim dışı kullanımla yüksek güvenlik

Sadece biyometrik pasaportlarda ve güvenli banka kartlarında kullanılan Güvenli Öge (Secure Element – SE) teknolojisini barındıran soğuk cüzdanlar, kripto piyasasında işlem yapan kullanıcılar için yüksek güvenlik altyapısı sunuyor. 

Ledger ürünlerinde SE çipinin üzerinde kendi güvenli belleğinin bulunması, ekranı ve tuşları doğrudan kontrol etmeye yarıyor. Bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir cihazda saklayıp genellikle paralel şekilde bir yazılımla birlikte çalışarak kullanıcının kendi özel anahtarını riske atmadan ürün portföyüne erişme olanağı tanıyor. Çevrim dışı kullanım sayesinde bu cüzdanlara dışarıdan müdahale ya da erişim oldukça zor olduğu için son derece yüksek güvenlikli bir koruma elde ediliyor.

2. Kişiye özel kullanım

Kişiselleştirilmiş olarak kullanıma sunulan soğuk cüzdanlar, bir kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayan USB cihazı olarak da temin edilebiliyor. Kullanıcıların adresini ve özel anahtarını saklayarak bilgisayardaki uyumlu yazılımla birlikte çalışan soğuk cüzdanlar, dışardan yapılan siber saldırılara karşı da korunaklıdır. Soğuk cüzdanlar, özel ağa bağlı bilgisayarlarla veya potansiyel olarak savunmasız yazılımlarla hiçbir zaman temasa geçmediğinden, kişinin bilgisayarında olabilecek virüslerden etkilenmeme özelliğine de sahiptir.

3. Yüksek miktarda varlıklar güvenle saklanabiliyor

Ledger gibi markalardan alınabilen soğuk cüzdanlar, uzun vadeli ve yüklü miktarda yatırım yapmak isteyen kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Dijital varlıklarını uzun süre korumak isteyen kullanıcılar piyasaların düşüşte olduğu zaman gelecek dönemlerde işlem yapmak için varlıklarını cüzdanlarında saklayabiliyor. Ayrıca, soğuk cüzdanların hızlı al-sat işlemleri için uygun olmaması da uzun vadeli yatırımcılar açısından panik veya heyecan kaynaklı anlık kayıpların önüne geçilmesini sağlıyor.

4. Kötü amaçlı yazılımlara karşı tam koruma

Soğuk cüzdanlar, siber saldırılara karşı korunaklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarınıza bir soğuk cüzdan USB’si takıldığında veya Bluetooth aracılığıyla bağlanıldığında bile, depolama yöntemine bağlı olarak, sürücüde depolanan fonların çalınması oldukça zor hatta imkansızdır.

Cihaz teknik olarak internete bağlı olsa da işlemlerin imzalanması cihaz içinde ve kullanıcı kontrolünde gerçekleşiyor. Bu ‘imza’ işlemi, bir kripto para birimi işleminin alıcısına sahiplik atamanıza olanak tanıyor. Ancak özel anahtarlar asla cihazınızdan ayrılmadığı için bilgisayardaki kötü amaçlı bir yazılım paranızı çalmaya çalışsa bile sistem bunu reddediyor ve işlemi gerçekleştirmiyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.