KOBİ'ler için siber güvenlik farkındalık ayına özel 6 öneri

KOBİ'ler için siber güvenlik farkındalık ayına özel 6 öneri

İşlerini büyütmek ve rekabette öne geçmek isteyen KOBİ’ler dijitalleşme yatırımlarını artırıyor ancak siber güvenlik yatırımları ve bilinci aynı paralelde gelişmiyor. KOBİ’lerin %57’si gibi büyük bir kısmının...

İşlerini büyütmek ve rekabette öne geçmek isteyen KOBİ’ler dijitalleşme yatırımlarını artırıyor ancak siber güvenlik yatırımları ve bilinci aynı paralelde gelişmiyor. KOBİ’lerin %57’si gibi büyük bir kısmının siber saldırılardan etkilenmeyecekleri yanılgısına düştüğünü ancak küresel ölçekte veri ihlallerinin %43’ünün KOBİ’lerde gerçekleştiğini söyleyen Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’na özel KOBİ’ler için hayat kurtarıcı 6 siber güvenlik önerisini paylaşıyor.

Günümüz teknoloji dünyası hayatımızı daha iyi ve daha kolay hale getirmek için her şeyi bulabileceğimiz etkili bir alan yaratıyor. Özellikle KOBİ’ler ise değişen bu dünyaya ayak uydurarak organizasyonlarını giderek daha dijital hale getirse de dijitalleşme pek çok siber güvenlik riskini de beraberinde getiriyor. Böyle bir ortamda başta KOBİ’ler olmak üzere tüm işletmelerin topladıkları verileri dikkatli bir şekilde ele alması ve koruması için etkili bir siber güvenlik stratejisi oluşturmaları gerekiyor. Veri ihlallerinin %43’ünün ilk hedefinin KOBİ’ler olduğunu söyleyen Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayına özel KOBİ’ler için hayati önem taşıyan güvenlik önerilerini 6 maddede sıralıyor.

KOBİ’ler İçin Hayati Önem Taşıyan 6 Siber Güvenlik Önerisi

1. Çalışanlarınızı siber güvenlik bilincine sahip olmaları için eğitin. Siber saldırılar karşısında KOBİ’lerin atması gereken ilk ve en önemli adım kurum çalışanlarının siber güvenlik bilincine sahip olmaları için eğitilmesidir. Çalışanlar, kimlik avı e-postalarının ve kötü amaçlı yazılım içeren dosyaların farkında olmalı ve olası bir saldırı durumunda etkili bir eylem planı oluşturabilmelidir.

2. Kullandığınız Wi-Fi ağlarının korunduğundan emin olun. KOBİ Wi-Fi ağlarının güvenli olması adına etkili bir ağ güvenliği kullanılması gerekiyor. Bunun için güçlü, karmaşık ve çözülmesi zor şifreler belirlenmesi KOBİ’leri siber saldırılar karşısında güçlü bir konuma getiriyor. Uzaktan bağlantılarda ise VPN kullanmak, olası sızıntıları engelliyor.

3. Dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin. Siber saldırılar genellikle şirket verilerini tehlikeye atmak, silmek veya ele geçirmek şeklinde gerçekleşiyor. Yedekleme çözümleri sayesinde ise bu riskler büyük oranda azalıyor. KOBİ’ler tarafından yedekleme amacıyla kullanılan yazılımlar bu işlemi otomatik olarak gerçekleştirmenize izin veriyorsa buna mutlaka onay verin.

4. Antivirüs kullanın. KOBİ ölçeğini uygun olarak etkili bir antivirüs yazılımı kullanmak, KOBİ’leri siber suçlarla mücadelede daha etkili bir konuma getiriyor. Bu nedenle KOBİ’lerin Bitdefender Antivirüs gibi ödüllü bir antivirüs çözümü kullanmaları gerekiyor.

5. En yaygın siber saldırılar konusunda bilgi sahibi olun. Sürekli olarak biçim değiştiren siber saldırılar karşısında KOBİ’lerin bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. En yaygın siber saldırılar kötü amaçlı yazılımlar, virüsler, fidye yazılımı ve kimlik avı saldırıları yoluyla gerçekleşiyor. KOBİ’lerin bu tür saldırılar karşısında bilgi sahibi olması onları siber saldırılarla mücadelede avantajlı bir konuma getiriyor.

6. Kimin hangi veriye eriştiğini kontrol edin. KOBİ’lerin tam anlamıyla bir siber güvenlik sağlaması adına her kullanıcının her veriye erişmemesi büyük önem taşıyor. Öyle ki KOBİ’ler için kritik olan verilerin erişimi konusunda güçlü güvenlik politikaları belirlemek gerekiyor. Böyle bir ortamda siber saldırıların KOBİ’lerin en zayıf halkası üzerinden gerçekleştiğini ve kullanıcıların kişisel cihazlarında şirket için önemli olan hesaplara erişimi olan kullanıcı bilgilerini tutmamaları siber güvenlik bağlamında önemli bir husus olarak sıralanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.