Covid-19 etkisinden kurtulan ATM/PoS saldırıları 2022'de artmaya devam ediyor

Covid-19 etkisinden kurtulan ATM/PoS saldırıları 2022'de artmaya devam ediyor

2020'de pandemi nedeniyle ATM'lere ve PoS terminallerine yapılan saldırıların sayısı önemli ölçüde azalmıştı. Ancak eski harcama alışkanlıklarının geri gelmesiyle bu alandaki tehdit aktörlerinin faaliyetleri de yeniden yükselişte....

2020'de pandemi nedeniyle ATM'lere ve PoS terminallerine yapılan saldırıların sayısı önemli ölçüde azalmıştı. Ancak eski harcama alışkanlıklarının geri gelmesiyle bu alandaki tehdit aktörlerinin faaliyetleri de yeniden yükselişte. 2022'deki en yaygın kötü amaçlı yazılım aileleri olan HydraPoS ve AbaddonPoS, tüm tespitlerin yaklaşık %71'ini oluşturdu. ATM'lerde en aktif kötü amaçlı yazılım, 2022'nin ilk sekiz ayında toplam tespitlerin %3'ünü oluşturan Ploutus oldu. Bu ve diğer bulgular, Kaspersky tarafından yayınlanan yeni ATM/PoS kötü amaçlı yazılım raporunda yer alıyor.

Siber suçlular nakit para, kredi kartı kimlik bilgileri ve kişisel verileri çalmak için ATM'lerde ve satış noktası (PoS) terminallerinde kullanılan gömülü sistemlere saldırıyor. Bu ağlardaki tüm cihazların kontrolünü ele geçirmek için sistemlere sızan saldırganlar, bir gecede binlerce dolar gelir elde edebiliyor. ATM'lerde kullanılan birçok Windows sürümü uzun zaman önce destek döneminin sonuna geldi ve bu nedenle kolay bir hedef haline dönüştü. PoS terminalleri ise siber güvenliğe dair olgunluk seviyesi düşük birçok işletme tarafından kullanılıyor.

Rakamlara bakış: Saldırganların faaliyetleri pandemi öncesi seviyelere dönüyor

Pandemi dünyayı vurduğunda bu tarz saldırıların sayısı bir önceki yıla göre önemli ölçüde azaldı, 2019'da yaklaşık 8000’ken 2020'de 5000'e düştü. Uzmanların değerlendirmesine göre bu durum çeşitli nedenlerle meydana geldi ki, buna ülkedeki toplam ATM sayısının azalması da dahil. Pandemi sırasında dünya genelinde mekanlar kapandıkça ve harcamalar azaldıkça, saldırganlar bu pazarda hedef alabilecekleri noktaların sayısının daraldığını gördüler.

Bugün pandemi kısıtlamaları büyük ölçüde azaldı, eski harcama alışkanlıkları geri döndü ve tehdit aktörlerinin bu alandaki faaliyetleri yeniden hız kazandı. 2021'de ATM/PoS kötü amaçlı yazılımlarıyla karşılaşan cihaz sayısı bir önceki yıla göre %39 arttı. 2022'nin ilk sekiz ayında saldırı sayısı 2020'nin aynı dönemine göre %19, 2021'e göre yaklaşık %4 artış kaydetti. 2022'nin Ocak-Ağustos döneminde toplamda 4173 cihaz saldırıya uğradı.

Bu eğilim göz önüne alındığında, uzmanlar ATM/PoS cihazlarına yönelik saldırıların sayısının 2022'nin dördüncü çeyreğinde daha da artmasını bekliyor.

En yaygın olan tehdit PoS kötü amaçlı yazılımları

HydraPoS ve AbaddonPoS, 2020-2022 yıllarındaki tüm ATM/PoS kötü amaçlı yazılım algılamalarının sırasıyla %36 ve %35'ini, toplamda yaklaşık %71'ini oluşturuyor. Bu alanın lideri olan Brezilya menşeli HydraPoS, kredi kartlarını kopyalamasıyla tanınıyor. Kaspersky Tehdit İstihbarat Portalı raporlarına göre bu tehdit ailesi sosyal mühendisliğin de dahil olduğu saldırılarda kullanıldı. Kaspersky Latin Amerika Araştırma Merkezi Başkanı Fabio Assolini, “Bu alanda teknikler saldırıyı kimin yaptığına ve hangi ailenin kullanıldığına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Saldırganlar işletmelerle telefon görüşmeleri yapıyor ve kurbanların ofislerine geliyor. Banka veya kredi kartı şirketinin çalışanını taklit ediyorlar ve sanki bir sistem güncellemesi yapıyormuş gibi kurbanların PoS cihazlarına kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışıyorlar” diyor 

Zirvenin ilk 5 sırasında ayrıca ATM'leri kontrol edebilen ve talimat üzerine içlerindeki parayı boşaltabilen kötü amaçlı yazılım ailesi olan Ploutus yer alıyor (%3). Geçici bellekten manyetik şerit verilerini çıkarabilen RawPoS, PoS yazılımının yanı sıra kredi ve banka kartı işlemleriyle ilgili kötü amaçlı yazılımları kötüye kullanabilen Prilex’in her ikisi %2 ile listede kendine yer buluyor. Analize konu olan diğer 61 zararlı yazılım ailesi ve modifikasyonun her birinin aldığı pay %2'nin altında.

Fabio Assolini, şunları ekliyor: "PoS kötü amaçlı yazılımları, paraya oldukça kolay erişim sağladığı için ATM kötü amaçlı yazılımlarından daha yaygın. ATM'ler çoğu zaman yeterince iyi korunurken, kafe, restoran ve mağaza sahipleri ödeme terminallerinin siber güvenliğini çoğu zaman aklına bile getirmiyor. Bu da onları saldırganların hedefi haline getiriyor. Ayrıca bu alanda tehdit aktörlerinin beceri eşliğini düşüren hizmet olarak kötü amaçlı yazılım gibi suça dayalı yeni iş modellerinin de ortaya çıktığını görüyoruz.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.