Katarakt genç yaşlarda da görülebiliyor

Katarakt genç yaşlarda da görülebiliyor

VM Medical Park Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Selahattin Semih Aydoğan, katarakt hakkında bilgilendirme ve uyarılarda bulundu. Aydoğan, katarakt belirtilerini şu şekilde sıraladı: Bulanık, puslu...

VM Medical Park Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Selahattin Semih Aydoğan, katarakt hakkında bilgilendirme ve uyarılarda bulundu.

Aydoğan, katarakt belirtilerini şu şekilde sıraladı:

Bulanık, puslu görme.

Gece görme kabiliyetinde azalma.

Sık sık gözlük değiştirme.

Açık havada bile bulanık görme.

Işık hassasiyeti, özellikle gece araba kullanırken parlama.

Renkleri soluk görme.

Kataraktın sıklıkla 50-60 yaşları arasında görülse de,  zaman zaman bebeklik yaşında ve genç yaşlarda da görülebileceğini ifade eden Op. Dr. Selahattin Semih Aydoğan, “Şeker hastalığı, uzun süre kortizonlu ilaç kullanması göz travmalarına bağlı olarak aslında her yaşta katarak olabilir.

Gözlerinde katarakt hastalığı olan bir kişi, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görür. Bu kişiler katarakt ilerledikçe görmenin daha belirgin azalmasıyla doktora başvururlar. Yarım saat süren muayenede katarakt cinsi, kornea yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğin durumu, retinada eşlik eden hastalık olup olmadığı değerlendirilir” şeklinde konuştu.

Kataraktın damla, ilaç veya başka bir tedavisi bulunamadığından tek tedavisinin cerrahi olduğunu vurgulayan Op. Dr. Aydoğan, “Günümüzde ileri teknoloji kullanarak hastanın ihtiyacına göre yapay mercekler kullanılır. Yapay mercekler hastanın ihtiyacına göre asimetri veya asimetrisiz olabileceği gibi sadece uzak, uzak yakın, uzak orta yakın mesafelerinde net görmeye yardımcı olabilecek çeşitleri de bulunmaktadır. Ameliyat yapacak doktor bu alternatifleri hastaya çok iyi anlatmalı ve hastayla birlikte en uygun yapay merceğe karar vermelidir.

Katarakt teknolojisinde günümüzde en yaygın yöntemlerden birinin Fako yöntemidir. Halk arasında dikişsiz ya da lazerli ameliyatlar olarak bilinir. Dikiş kullanmadan yapılan bu yöntemde, katarakt ameliyatına giren hastanın ameliyatı 15-20 dakika sonra bitmiş olur. Bu nedenle hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur, hasta aynı gün taburcu edilir.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.