Antidepresanlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır

Antidepresanlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Tıbbi Direktör Yardımcısı, Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, toplumda giderek artan antidepresan kullanımına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bütün toplumlarda psikiyatrik...

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Tıbbi Direktör Yardımcısı, Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, toplumda giderek artan antidepresan kullanımına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bütün toplumlarda psikiyatrik rahatsızlıkların giderek arttığını ve çeşitlendiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, Depresyon toplumda en sık görülen psikiyatrik hastalıktır. Kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla sıklıkta görülür. 17-25 yaş aralığında görülme oranı daha da yüksektir. Depresyona kaygı bozukluklarını da eklediğimizde antidepresan ilaçların kullanımındaki artışı anlayabiliriz. Son yıllarda Covid-19 pandemisi ve yarattığı sosyoekonomik olumsuzlukların etkisiyle ruhsal hastalıklarda ciddi bir artış yaşanmaktadır. Klinik pratikte, ayaktan polikliniklere başvuruda ve yatış gerektiren hastalık tablolarında artış görülmektedir. Maalesef genç, ergen, ileri ve tüm yaş gruplarında bir artış mevcuttur.” dedi. 

Antidepresan kullanımının bir psikiyatri uzmanının doğru tanıyı koyması ve doktor kontrolünde kişinin hayatına girmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Baripoğlu, sözlerine şunları diyerek devam etti:

“Kişi kendi kendine etraftan duyarak antidepresan kullanımına başlamamalıdır. Uzman kontrolü olmadan antidepresan kullanmak ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Karaciğer ile ilgili problemler, kalp ritim sorunları, böbrek fonksiyonlarında sorunlar, kan tablosunda bozulmalar, duygudurum dalgalanmaları, hipomani-mani dediğimiz duygudurum yükselmesi yani iki uçlu duygudurum bozukluğu belirtileri ortaya çıkabilir.

Artık reçetesiz ilaç satılmıyor. Ancak reçetesiz alıp kullanan bireyler halen oluyor. Bu durumu tabii ki onaylamıyoruz. Antidepresan ilaçlar diğer tüm ilaçlar gibi olumlu etkilerinin yanında yan etkileri de bulunabilen ilaçlardır. Dolayısıyla mutlaka doktorun önerisiyle doktorun reçetesiyle kullanımına başlanmalı ve kullanım süresi boyunca da doktor, ilacın etkisi ve yan etkisini çok düzenli bir şekilde takip etmelidir.”

“Kaygı bozuklukları ve depresyon için tek çözüm antidepresan değildir” diyen Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, Psikoterapi desteğinin de hastalığın şiddetine göre birincil tedavi yöntemi ya da ilaca ek olarak uygulanmasının tedavinin başarısını artırdığını, hastalığın tekrarlama riskini düşürdüğünü söyledi. 

Ruh sağlığı ve psikolojik iyi oluşun alınacak bazı önlemlerle mümkün olabileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, sözlerini şunları diyerek tamamladı:

“Hayatınızda seçtiğiniz değer verdiğiniz insanların olması ve onlarla ilişkinizin olması, kendinize vakit ayırmanız ve sosyal hayatın canlı olması, gün ışığından yararlanmak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek, oldukça önemlidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.