Sanatsal yaratıcılığın ardındaki buzdağı

Sanatsal yaratıcılığın ardındaki buzdağı

Değişik göçmen öykülerinden damıtılarak evrensel bir anlatıya dönüşen “Uzak” kitabına bambaşka gözlerle “yeniden” bakmamızı sağlayan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”, her detayı karakalemle çizilmiş kült bir eserin...

Değişik göçmen öykülerinden damıtılarak evrensel bir anlatıya dönüşen “Uzak” kitabına bambaşka gözlerle “yeniden” bakmamızı sağlayan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”, her detayı karakalemle çizilmiş kült bir eserin ortaya çıkış hikâyesini günyüzüne çıkarıyor. Küçük motiflerden tamamlanmış sanat eserlerine pek çok etkileyici çalışmaya sayfalarında yer veren kitap, uzun soluklu bir projenin adım adım izini sürüyor. 

Koleksiyonerlerin mutlaka arşivlerine katmak isteyecekleri kitap, ucu açık fikirlerden sayısız çizime uzanarak, sözsüz bir anlatının yıllar içerisindeki evrimini gözler önüne seriyor. Shaun Tan, tasarladığı görüntülerin sessiz dilini çözmemize kılavuzluk ettiği bu eserinde ayrıca, resimlediği büyülü evrenin arkasındaki gizleri de birer birer açıklığa kavuşturuyor.  

Shaun Tan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”in okurla buluşma serüveni hakkındaki duygularını bu sözlerle ifade ediyor: “Uzak'ı yaratım sürecinin tüm aşamalarını görmenin başkaları için de büyüleyici olabileceğini hayal ediyorum.”
 
Sanatçı, her ne kadar elinde bavul taşıyan yalnız bir adamın zihninde canlandırdığı hayal görüntüsünden yola çıkarak “Uzak”ı resimlemeye başladığını ifade etse de; buzdağının görünmeyen kısmında anlatılmayı bekleyen daha nice hikâyesi var. 
 
Ve şimdi buzdağının görünmeyen kısmına bakma vakti!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.