YÖK En İyi Doktora Tez Ödülü İTÜ'ye gitti

YÖK En İyi Doktora Tez Ödülü İTÜ'ye gitti

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Beştepe’de düzenlenen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve heyeti, İTÜ’lü akademisyene layık bulunan YÖK En İyi Doktora Tezi...

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Beştepe’de düzenlenen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve heyeti, İTÜ’lü akademisyene layık bulunan YÖK En İyi Doktora Tezi Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde, Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Terzi danışmanlığında doktorasını tamamlayan Dr. Aslı Ulubaş Hamurcu’nun tezi Güzel Sanatlar ve Mimarlık alanında yılın en iyi doktora tez ödülüne layık görüldü.

“Sosyo-mekansal Değişimin Modellenmesi: Sosyo-teknolojik Faktörlerin Geleceğin Kentsel Mekan Kurgusuna Etkisi” başlıklı doktora teziyle bu ödülü alan Dr. Aslı Ulubaş Hamurcu, tez kapsamında Kadıköy tarihi kent merkezinin kentsel karakterinin aile tipi, gelir düzeyi ve kültürel çeşitlilik ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bu değişkenler arasında kültürel çeşitliliğin, kentsel mekandaki değişimin temel faktörü olduğunu tespit etti. Devamında ise gündelik yaşam ve kültürün değişen karakterini, yeni bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle bağlantılı olarak teorik temelde tartıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.