Yabancı uzmanlar: "20. Kongre raporu sayesinde daha özgüvenli bir Çin gördük"

Yabancı uzmanlar: "20. Kongre raporu sayesinde daha özgüvenli bir Çin gördük"

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping dün Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’ne bir rapor sundu. Rapor aynı zamanda birçok yabancı uzman tarafından İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, İspanyolca,...

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping dün Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’ne bir rapor sundu. Rapor aynı zamanda birçok yabancı uzman tarafından İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, İspanyolca, Arapça ve diğer yabancı dillere çevrildi.

İspanyolca dil uzmanı, raporun güçlü bir tarihi sürekliliğine sahip olduğuna ve Çin’in gelecekteki çalışmalarını belirlediğine dikkat çekti.

Almanca dil uzmanı, “Aklımda kalan bir ifade var ve on yılı aşkın bir süredir Çin'de gördüklerim ve hissettiklerimle aynıdır. Çin hem geleneksel ve kültürel kökü koruyor hem de yaratıcı olmaya cesaret ediyor.”

İngilizce dil uzmanı, “Halk merkezli kalkınma düşüncesi”, “Devlet halktır, halk da devlettir” gibi ifadeleri hatırlatarak ÇKP’nin halk ile arasındaki sıkı ilişkilere önem verdiğini ve halkın yaşam seviyesini yükseltmek için canla başla halka hizmet ettiğini kaydetti.

Lao dil uzmanı, “Çin modernleşmesinin Batı modernleşmesinden çok farklı olduğunu düşünüyorum. Bu, ÇKP’nin liderliğinde tüm etnik grupların katıldığı ve tüm halkların ortak refahını geliştirmeye odaklanan bir modernleşmedir.” diye konuştu.

Fransızca dil uzmanı, Çin’in barışçıl kalkınma yolunu seçtiğini ve kalkınma başarılarının sadece Çin halkı tarafından paylaşılmakla kalmadığını, aynı zamanda tüm dünyadaki insanlara fayda sağladığını belirtti.

Arapça dil uzmanı, “Çin'in gelecekte eşi görülmemiş bir kalkınma göstereceğine ve bunun diğer ülkelere daha fazla fırsat getireceğine hiç şüphem yok.” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.