Yabancı liderlerden ÇKP 20.Ulusal Kongresi’ne yoğun ilgi

Yabancı liderlerden ÇKP 20.Ulusal Kongresi’ne yoğun ilgi

Çin’in iktidar partisi Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi 16 Ekim gününde başkent Beijing’de başladı. Birçok ülkenin liderleri, Çin Medya Grubu’na verdikleri özel röportajda sözkonusu kongreye yoğun ilgi gösterdi....

Çin’in iktidar partisi Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi 16 Ekim gününde başkent Beijing’de başladı.

Birçok ülkenin liderleri, Çin Medya Grubu’na verdikleri özel röportajda sözkonusu kongreye yoğun ilgi gösterdi. Yabancı liderler, ÇKP’nin liderliğinde Çin halkının mutlaka ikinci yüzyıl hedefine ulaşarak küresel barış ve kalkınmaya önemli katkıda bulunacağı kanısında.  

Laos Halk Devrimci Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Laos Cumhurbaşkanı Thongloun Sisoulith, ÇKP 20.Ulusal Kongresi’nde tüm Çin vatandaşlarına daha büyük mutluluk getirecek önemli neticelerin elde edileceğine inandığını söyledi. Sisoulith, kongrenin Çin’in modern bir sosyalist ülkeyi kapsamlı olarak inşa etme yolculuğuna da dinamizm katacağını kaydetti.

Vietnam Dışişleri Bakanı Bui Thanh Son, ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nin hem Çin siyasetinde önemli bir olay, hem de dünyanın dikkatini çeken bir gündem olduğuna işaret etti. Bui Thanh Son, Vietnam’ın Çin’in kalkınmasını, küresel ile bölgesel barış, işbirliği ve gelişmeye aktif katkı yapmasını her zaman desteklediğini ifade etti.

Kenya Birleşik Demokratik İttifak (UDA) Başkanı Johnstone Muthama, ÇKP’nin liderliğinde Çin’de elde edilen gözle görülür başarıları takdirle değerlendirdi. Muthama, Kenya’nın en önemli iş birliği ortaklarından biri olan Çin’in geçtiğimiz yıllarda altyapı tesisleri gibi alanlarda Kenya’ya büyük destek sağladığının altını çizdi.

Nijerya’nın iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi’nin (APC) eski ulusal saymanı Adamu Fanda, ekonominin büyümesine ve halkın yaşam seviyesini yükseltmeye odaklanan ÇKP’nin halk tarafından desteklenen ve güçlü iktidar yeteneğine sahip olan bir siyasi parti olduğuna dikkat çekti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.