Xi, tüm süreçte halk demokrasisinin öneminin altını çizdi

Xi, tüm süreçte halk demokrasisinin öneminin altını çizdi

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi bugün başkent Beijing'de başladı. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, açılış oturumunda, ÇKP 19. Merkez Komitesi adına bir rapor sundu. Xi, konuşmasında “tüm süreçte...

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi bugün başkent Beijing'de başladı. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, açılış oturumunda, ÇKP 19. Merkez Komitesi adına bir rapor sundu.

Xi, konuşmasında “tüm süreçte halk demokrasisi, sosyalist demokratik siyasetin temel özelliği ve en geniş, en gerçek ve en etkili demokrasidir.” ifadesini kullandı.

Batılı ülkelerde uygulanan oy verme temelli sistemden farklı olarak, Çin'de uygulanan demokratik sistemde tüm devlet yetkisinin halka ait olması ve halk meclisi sistemi, halkın kendi işlerine kendisinin karar vermesinin de temel kurumsal garantisidir.

Çin'deki demokrasi, ayrıca “halkın özerkliği” şeklinde de tecelli bulur. Halkın işleri halk tarafından yürütülür. Taban seviyesindeki özerklik sistemi, Çin'in tüm süreçte halk demokrasisinin temel taşlarındandır. Bölgesel etnik özerklik sistemi ise tüm süreçte halk demokrasisinin etnik bölgelerdeki önemli bir uygulamasıdır.

Batılı ülkelerde uygulanan "seçim sistemi"nden farklı olarak, Çin'in demokrasisi tüm süreçlerde ve tüm alanlarda somut olarak görülür. Çin'de "demokrasi", halkın karşılaştığı sorunların çözülmesi ve halkın çıkarlarının korunması için kullanılır. Halkın işlerinin halk tarafından ele alınması gerekir. Tüm toplumun istek ve gereksinimlerinde en büyük ortak böleni bulmak, halk demokrasisinin gerçek anlamıdır.

ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi de tüm süreçte halk demokrasisinin canlı bir örneğidir. 96 milyondan fazla ÇKP üyesini temsilen 2 bin 296 delege, farklı toplumsal kesimlerden ve etnik gruplardan çok sayıda aday arasından seçildi.

Bunun yanında, ÇKP 20. Ulusal Kongresi Raporu konusunda demokratik partilerin üyelerinin ve partili olmayan şahsiyetlerin görüş ve önerileri de dinlendi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.