Türkiye’de son 20 yılda evlenme oranları yüzde 20 azaldı

Türkiye’de son 20 yılda evlenme oranları yüzde 20 azaldı

Ülkemizde evlenme oranları düşerken, boşanmalar da artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilerde, evlenme oranlarının son 20 yılda %20 azaldığı, boşanmaların ise %47 arttığı kaydediliyor. Boşanmaların...

Ülkemizde evlenme oranları düşerken, boşanmalar da artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilerde, evlenme oranlarının son 20 yılda %20 azaldığı, boşanmaların ise %47 arttığı kaydediliyor. Boşanmaların %33,6'sı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşirken, çiftlerin boşanma nedenleri incelendiğinde sorumsuz ve ilgisiz davranma problemi %32,2 ile ilk sırada yer alıyor. Onu aldatma (%14,1), evin geçimini sağlayamama (%9,8), şiddet eğilimi (%8,1) izliyor. Cinsellik hakkında eğitim eksikliğinden kaynaklanan iletişim ve bağ kurma probleminin de çiftlerin boşanmasında etkili olduğunu aktaran İnteraktif Danışmanlık Aile ve İlişki Danışmanı Sevinç Karakaya ise konuya dair yaptığı açıklamada cinsel ve üreme sağlığına dair eğitim alarak cinsel okuryazarlık kazanmanın önemine dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler'in bireylerin cinsel sağlık ve cinsellik eğitimine erişim olanağı tanıyan yasa ve yönetmeliklere sahip ülkeleri kapsayan verilerinden hareketle, Norveç’in %100’lük puanla ilk sırada konumlandığını aktaran Cinsel Terapist Sevinç Karakaya, şu bilgileri paylaştı: “Estonya, Türkmenistan, Macaristan, Romanya, İngiltere, Özbekistan, Almanya, Ukrayna, Japonya gibi ülkeler vatandaşlarının cinsel eğitimlere erişmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yaparak %80’nin üstünde puanı alan ülkeler olurken, bu dizilimi %78 ile Türkiye ve Endonezya, %70 ile de Rusya takip ediyor. Rakamlar gösteriyor ki dünya genelinde birçok ülke, toplumsal tabulardan dolayı bireylerin cinsel kimliğini oluştururken hem kendilerini tanımaları hem de sağlıklarını korumaları adına cinselliğe dair kapsamlı bir eğitim vermekten kaçınıyor. Oysa cinsel eğitim veya terapiler yalnızca kişilerin kendisiyle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda çiftlerin birbirleriyle doğru bir iletişim kurmasında da kritik bir rol oynayarak mevcut toplum yapısının korunmasını sağlıyor.”

Cinsel danışmanlık ve terapi, sağlıklı iletişimin temelini oluşturuyor

Cinsel terapilerin, kapsamı ve etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir psikoterapi alanı olarak kabul edildiğini belirten Sevinç Karakaya, “Cinsel terapi ve danışmanlıklar, kişilerin cinsel alanda yaşadığı sorunları bilimsel yöntemlerle çözmeyi amaçlıyor. Psikolog, psikiyatrist ya da cinsel terapist tarafından yürütülen bu sürecin sonunda bireyler hem kendileriyle hem de eşleriyle daha sağlıklı bir bağ oluşturabiliyor. İnteraktif Yaşam & Aile Danışmanlık Merkezi olarak biz de cinsel terapi kapsamında yetişkin birey, çift veya ergen kişi odaklı seanslarımızla danışanlarımızın cinselliğe dair tüm sorunlarını çözmek için destek veriyoruz. Merkezimizdeki bireysel ve ergen kişi terapilerinde danışan seansa tek başına katılırken, çift seansların da ise ortak katılım söz konusu oluyor. Terapi uygulamaları öncesinde danışan ilk adımda fizyolojik ve psikolojik olarak analiz sürecinden geçiyor. Sonrasında ise konuşma yöntemi ile kişilerin problemlerini açığa çıkarıyor ve tedavi ediyoruz. Danışanlarımıza sürekli olarak cinselliğin bir yetenek değil, öğrenilmesi gereken bir konu olduğunu da hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Disiplinlerarası terapi sosyal ilişkileri koruyor

Cinsel terapilerin gerek aile ve evlilik danışmanlığı, gerekse yaşam veya ilişki danışmanlığı seansları ile entegre edilmesinin yalnız eşler arasında değil, kişinin diğer insanlarla da sağlıklı iletişim kurmasına kapı araladığının altını çizen İnteraktif Danışmanlık Aile ve İlişki Danışmanı Sevinç Karakaya, “Disiplinlerarası çalışmaları kapsayan metotlar kişilerin sorunlarını çok yönlü şekilde çözmesini mümkün kılıyor. Biz de aile ve evlilik danışmanlığından cinsel terapi ve psikoterapiye, yaşamdan ilişki ve boşanma danışmanlığına kadar birçok alanda hizmet vererek, bireylerin kendilerini tanıyarak daha iyi iletişim yöntemleri geliştirmelerini sağlıyoruz. Üstelik cinsel terapi başta olmak üzere tüm danışmanlıklarımızı online ya da yüz yüze yaparak danışanımıza randevu kaçırdım derdi olmadan, istediği an hızlı bir şekilde bize ulaşma fırsatı sunuyoruz” dedi.

Boşanmalardaki artış cinsel terapi ve aile danışmanlıklarına talebi artırıyor

Son yıllardaki boşanma oranlarına paralel olarak cinsel terapinin yanı sıra aile ve evlilik danışmanlığı konusunda merkezlerini ziyaret eden danışanlarının sayısının da yükseldiğini söyleyen Sevinç Karakaya, “Bunun nedeni insanların artık hem ikili ilişki hem de cinsel konularda farkındalığının artmasından kaynaklanıyor. 2003’ten bu yana uzman kadromuzla hizmet verdiğimiz tüm alanlarda danışanlarımız için bilime dayalı analitik bir çözüm yolu izliyoruz. Sorunlarının üzerine gidip, çözüm odaklı yaklaşım sergileyerek iletişim gücünü üst seviyeye çıkarmak isteyen tüm çiftlere ve bireylere profesyonel ekiplerimizle destek veriyoruz. Güvenilirlik, şeffaflık ve yeniliğe açık olmak üzerinde inşa ettiğimiz misyonumuzla, danışanlarımızın her birine içgüdülerinin kaynağının farkına varıp, bununla birlikte ihtiyaç duyduğu mutluluk ve başarıya ulaşmaları için yol haritası çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.