"Tüm süreçte halk demokrasisi, Çin halkının devletin sahibi olması için güvence"

"Tüm süreçte halk demokrasisi, Çin halkının devletin sahibi olması için güvence"

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi 16 Ekim’de başladı. ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nde Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ÇKP 19. Merkez Komitesi adına sunduğu raporda, tüm süreçte halk demokrasisinin...

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi 16 Ekim’de başladı. ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nde Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ÇKP 19. Merkez Komitesi adına sunduğu raporda, tüm süreçte halk demokrasisinin özellikleri ve avantajları hakkında bilgi verdi, yeni dönemde Çin’in sosyalist siyasetini geliştirmesine yön verdi ve özellikle uluslararası toplumun Çin demokrasisini kavraması için önemli bir pencere sundu.

Tüm süreçte halk demokrasisi nedir?

Bu konsept, ÇKP’nin Çin halkının demokrasiyi geliştirmesini, büyük siyasi yaratıcılığı gerçekleştirmesini ifade ediyor.

Tüm süreçte halk demokrasisinin özü, sosyalist demokrasi, bunun ana yapısı, tüm Çin halkıdır. Bu konseptin özelliği ve avantajı ise “tüm süreçte” ifadesinde yer alır. Bu demokratik tarz, demokratik seçim, demokratik istişare, demokratik politika belirleme, demokratik yönetim ve demokratik denetim gibi demokrasinin tüm halkalarını birleştirir, devletin siyasi ve toplumsal yaşamının çeşitli bölümlerinde halkın sesi ve beklentilerinin duyulmasına olanak sağlar. Bu tüm yönlü demokratik tarz, Çin halkının gerçek anlamda devletin sahibi olmasını sağlar.

“Halk demokrasisi, sosyalizmin özüdür, modern bir sosyalist ülkesi inşa etmenin gereğidir.”

Bu açıklama, Çin halkının devletin sahibi olmasının standart hale getirilmesine, sistem güvencesinin sağlamlaştırılmasına, istişare demokrasisinin kapsamlı şekilde geliştirilmesine, toplumun temel birimlerinde demokrasinin aktif şekilde geliştirilmesine, geniş temsil özelliğine sahip yurtsever birleşik cephenin geliştirilmesine yön verdi.

Sistem güvencesine bakıldığında, Çin’in halk kongre sistemi, tüm süreçte halk demokrasisinin önemli bir sistem taşıyıcısıdır. İstişare demokrasisi ise Çin’e özgü bir çeşit sosyalist demokratik siyasettir ve tüm süreçte halk demokrasisinin önemli bir zeminidir. Demokrasi, bir süs değildir, halkın sıkıntılarını çözmek ve onların gereksinimlerini karşılamakla kullanılır.

Geçen 10 yıl içinde Çin’de yoksullukla mücadelede tarihi başarılar kaydedildi, orta halli refah toplumu kapsamlı şekilde kuruldu, modern bir sosyalist ülkenin kapsamlı şekilde inşa edilmesi için yeni bir yolculuğa çıkıldı, Çin halkı böylece ortak refaha kavuşma hedefine ilerleyebildi. Tüm süreçte halk demokrasisi, büyük dinamizm gösterdi.

 Çeşitlilik, dünyanın önemli bir özelliğidir. Demokrasinin tarzları ise çeşitli olmalı. Bir ülkenin demokratik sistemi, sadece o ülkenin somut şartlarına uyması halinde güvenilir olur ve işe yarar. Modern bir sosyalist ülke inşa etmenin yeni yolculuğunda, ÇKP tüm süreçte halk demokrasisini geliştirmeye, halkın devletin sahibi olmasına daha büyük güvence sağlamaya devam edecektir.    


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.