Sigaradan hayatını kaybedenlerin eşyaları Üsküdar'da sergilendi

Sigaradan hayatını kaybedenlerin eşyaları Üsküdar'da sergilendi

Üsküdar Belediyesi tarafından, Üsküdar Meydanı’nda, dünya genelinde 8 milyondan fazla kişinin, ülkemizde ise her gün 350 kişinin sigara yüzünden hayatını kaybederken, çok uluslu sigara şirketlerinin 700 milyar dolar kazanmasına...

Üsküdar Belediyesi tarafından, Üsküdar Meydanı’nda, dünya genelinde 8 milyondan fazla kişinin, ülkemizde ise her gün 350 kişinin sigara yüzünden hayatını kaybederken, çok uluslu sigara şirketlerinin 700 milyar dolar kazanmasına dikkat çekmek amacıyla “Tütünü bırak, geleceğe bak” sergisi düzenledi. Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi ve tütün endüstrisi karşıtı gençler öncülüğünde düzenlenen farkındalık etkinliğine, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak, TBMM Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Vekili M.P. Tuba Durgut, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve halk sağlığı alanında çalışan bilim insanları, milli sporcular, STK temsilcisi gençler katılım sağladı. Sergide 350 kişiden geriye kalan kişisel eşyalar da farkındalık amacıyla sergilendi.

"Tütün, Kovid'in verdiği zararın iki katından fazlasını bir yılda veriyor"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, etkinlikte yaptığı konuşmada, sigaranın zararlarına dikkati çekti. Uyuşturucu bağımlılarının çoğunun, ilk olarak sigaraya başladığını belirten Erdöl, "Burada her gün kaybettiğimiz 350 kişiyi hatırlatmamız lazım. Tütün nasıl bir salgın? Kovid salgınını tüm dünya 2 yıl yaşadı. Tütünle kaybettiğimiz yılda 120 binin üzerinde. Tütün, Kovid'in verdiği zararın iki katından fazlasını bir yılda veriyor. " dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen bu alanda 20 yıldır çok ciddi projeler yürütüldüğünü anlattı.

Bu hizmetler kapsamında tütünle mücadelede devrim niteliğinde kararlar alındığını ifade eden Türkmen, "Kapalı alanlarda, kahvehanelerde, otobüste, uçakta sigara içmenin yasak olması önemli bir kararlılık gerektiriyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız çok sağlam bir duruş gösterdi ve devrim niteliğinde kararlar çıktı. Bu çok öneli bir karardı. " dedi.

"Elektronik sigaralar tütün endüstrisinin yeni oyunlarından birisidir"

 Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak, kamuoyunun farkındalığının yükseltilmesinin önemli olduğuna dikkati çekti.

Albayrak, "Bu mücadele evet hepimizin mücadelesi ama en çok da gençlerin mücadelesi. Çünkü hedefte siz varsınız. Endüstri kendisine uzun süre sigara kullanacak kişileri arar. Yaklaşık 60 yıllık bir müşteri avından bahsediyoruz. Sizlerin sağlığını önemsiyoruz. Farkında olmanız önemli." açıklamasında bulundu

Tütün endüstrisinin bilimsel bilgiyi zayıflatarak sahte bilgi üretmek gibi taktikleri olduğunun altını çizen Albayrak, elektronik sigaranın da güya tütünün zararlarını azalttığının iddia edildiğini ancak bu sigaranın da zararlı olduğunu söyledi.

Albayrak, şunları kaydetti: "Tütün endüstrisi küresel anlamda çok büyük bir suç örgütüdür. Endüstrinin taktiklerinden birisi de bilimsel bilgileri çarpıtmak ve çok sayıda yanlış bilgi üretip insanların aklını karıştırmaktır. Özellikle bir sigara bırakma aracı veya daha az zararlı gibi yanlış bilgilerle pazarlamaya çalıştıkları elektronik sigaralar tütün endüstrisinin yeni oyunlarından birisidir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.