Mitsubishi ve Novali,pil üretimi için teknoloji ortaklığı anlaşması imzaladı

Mitsubishi ve Novali,pil üretimi için teknoloji ortaklığı anlaşması imzaladı

Belçika merkezli pil üreticisi Novali ile Mitsubishi Electric Europe arasında teknoloji ortaklığı mutabakatı imzalandı. Avrupa çapında birden fazla “giga fabrika” finanse etmek ve hayata geçirmek üzere kurulan Novali, üretime...

Belçika merkezli pil üreticisi Novali ile Mitsubishi Electric Europe arasında teknoloji ortaklığı mutabakatı imzalandı. Avrupa çapında birden fazla “giga fabrika” finanse etmek ve hayata geçirmek üzere kurulan Novali, üretime 2025 yılında başlamayı planlıyor. Novali'nin Kurucu Ortağı Roald De Meyer’in ifade ettiği üzere “Sanayi ve hükümetin Avrupa'da pil hücresi üretimi kurma ihtiyacı konusunda hemfikir olması, AB ticaret bloğu için talebi karşılamak ve üretim bağımsızlığının tesis edilmesinin esas alınması” bu anlaşmanın çok kısa sürede gerçekleştirileceğini gösteriyor.

 Mitsubishi Electric, Avrupa’da giderek önem kazanan büyük ölçekli pil hücresi üretimi konusunda Belçika menşeli pil şirketi Novali ile teknoloji ortaklığını iş birliğine imza attı. Bu anlaşma kapsamında mevcut otomasyon çözümlerinin pil hücresi üretimi için düzenleneceğini belirten Mitsubishi Electric Europe EMEA Lityum Pil Endüstrisinden Sorumlu Direktörü Klaus Petersen, Avrupa’da üretilen yeni nesil pillere ilişkin değer zincirinin oluşturulmasını amaçladıklarını vurguladı.

Mitsubishi Electric, Avrupa’da yerel imalatçılardan oluşan bir üretim ağı yaratmak istiyor. Mitsubishi Electric ve Novali gigawatt saat (GWh) ölçeğinde komple hücre üretim hattı sunabilen yerel makine üreticileri ağı oluşturmayı hedefliyor. Bu iş birliğinin odağında, şimdiye kadar sektör için bir zorluk olan israfı önlerken sınıfının en iyi pil hücrelerini oluşturmak yer alıyor.

Bu proje, Avrupa’nın elektrifikasyonu için büyük bir fırsat

Mitsubishi Electric ile gerçekleştirdikleri iş birliği hakkında konuşan Novali Kurucu Ortağı Thomas De Clippeleer; “Lityum pil hücresi üretimi, Avrupa için nispeten yeni bir alan olmasına rağmen hızlı bir gelişim gösteriyor. İş ortaklarımızdan öğrendiğimiz ve yararlanabileceğimiz her türlü yenilik ise üretim başlangıcına daha hızlı ulaşmamıza yardımcı oluyor” dedi.

CO2 açısından nötr bir pil üretimi sağlanacak

Novali’nin temel hedefi CO2 açısından nötr bir pil üretimi sağlamak, enerji ve ham madde tüketimini azaltmak… Bu noktada yüksek düzeyde bir fabrika otomasyonuna ihtiyaç duyuluyor. Başlı başına zorlu bir süreç olan hücre üretim prosesinde enerji verimliliğinden vazgeçmeden yüksek kalite standartları yakalamayı bugüne kadar kanıtlamış Mitsubishi Electric, otomasyon çözümleri ile bu alanda farkını ortaya koyarak ileri yönetim anlayışı sunuyor. 

Novali Kurucu Ortağı Roald De Meyer, Avrupalı imalatçılardan oluşacak yerel bir ekosistem kurmak ve ondan yararlanmak istediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.