Milletvekili Köksal “AK Parti yine milletin iradesini yok saydı”

Milletvekili Köksal “AK Parti yine milletin iradesini yok saydı”

AFYONKARAHİSAR - 17.10.2022 - HİBYA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Gebeceler Kasabası’nı gündeme getirdi....

AFYONKARAHİSAR - 17.10.2022 - HİBYA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Gebeceler Kasabası’nı gündeme getirdi.

 Köksal, “Gebeceler'i kayyuma götürenleri, ne halk ne de bu tarih affetmeyecek.” dedi.

Milletvekili Burcu Köksal, “Afyonkarahisar iline bağlı Gebeceler Kasabası’nda AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Toğulluk’un 16 Eylül 2022 tarihinde mazbatası iptal edildi. Belediye Meclisi 26 Eylül 2022 tarihinde toplanıyor ancak AKP’li 4 belediye meclis üyesi toplantıya katılmadığı için toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle tutanak düzenleniyor çünkü toplantıya 5 belediye meclis üyesi katılıyor. Burada Belediye Meclisi 9 üyeden oluştuğu hâlde mazbatası iptal edilen Belediye Başkanı da sanki belediye meclis üyesiymiş gibi, göreve devam ediyormuş gibi 10 kişi üzerinden hesaplama yapıldığı için “Salt çoğunluğa ulaşılamamıştır.” diye tutanak düzenlenip 2’nci toplantıya çağırılıyor ve hukuksuzluk da aslında burada başlıyor ve diğer oturumlarda da devam ediyor.” diye konuştu.

Milletvekili Burcu Köksal konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü ilk 3 oylamada yapılan hukuksuzluklar 4’üncü oylamada yapılamayacak. Çünkü Belediye Kanunu 45’inci maddesi diyor ki: “Dördüncü oylamada en fazla oyu alan belediye meclis üyesi başkan seçilecek.” İşte, AKP’nin tek karın ağrısı bu çünkü 9 üyenin 5’i 1 Belediye Meclis üyesinde diretiyor, AKP kendi adayında diretiyor. Belediye Meclis üyelerine her türlü baskı kuruluyor. Hatta bunlar seçilmiş oldukları siyasi parti olan Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa ediyorlar, bağımsıza düşüyorlar ama yine de baskılara, hiçbir şeye boyun eğmiyorlar, dik duruyorlar. Peki, AKP ne diyor? “Benim dediğim olmazsa kayyum olacak.” diyor. “Milletin iradesi değil AKP’nin iradesi olacak.” diyor ve seçilmiş Belediye Meclis üyelerinin, dolayısıyla Gebecelerli hemşehrilerimin iradesini yok sayıyor. Bugün süreç yargıya intikal etti, ben mahkemede hâlâ hâkimler ve savcılar olduğuna inanıyorum ve onlara sesleniyorum. Onlara sesleniyorum: Lütfen, lütfen. Bağımsız mahkemelerin olduğuna inanıyorum, bunun için söylüyorum. Çünkü oylamayı yaptıran ve Meclisi Başkan Vekili sıfatıyla yöneten AK Partili Belediye Meclis Üyesinin, çevresine AKP’li bir vekilin ceza almayacağı, bu konuda görevi kötüye kullanmaya ilişkin bir emsal karar olmadığını söylediği iddia ediliyor. Umarım bu iddia doğru değildir. Ama şunu söyleyeyim Gebecelerli hemşerilerim, hiç merak etmeyin, sekiz ay sonra Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olacak ve biz yargı bağımsızlığını tesis edeceğiz. Siz Gebeceler’de her şeyi yaptınız ama tutunamadınız. Çok yakında hukuksuzluğun alenilikten utanmadığı bu dönemi millet sandığa gömecek ve Gebeceler’i kayyuma götürmeye çalışanları ne halk ne de bu tarih affetmeyecek.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.