Milletvekili Başarır: “Kurulacak radar sistemi ülkemizin güvenliğini tehdit edebilir”

Milletvekili Başarır: “Kurulacak radar sistemi ülkemizin güvenliğini tehdit edebilir”

MERSİN - 21.10.2022 - HİBYA - CHP’li Başarır,Mersin Akkuyu Nükleer Santrali bölesine kurulacak radar sistemi ülkemizin güvenliğini tehdit edebilir” dedi. CHP’li Başarır, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma...

MERSİN - 21.10.2022 - HİBYA - CHP’li Başarır,Mersin Akkuyu Nükleer Santrali bölesine kurulacak radar sistemi ülkemizin güvenliğini tehdit edebilir” dedi. CHP’li Başarır, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma önergesi verdi.

Yaklaşık 4 ay öncesinden Akkuyu Nükleer Santrali’nin bir ulusal güvenlik sorunu haline gelebileceğini söylediğini hatırlatan CHP’li Başarır, “ Bölgede kurulmak istenen radar sistemi ülkemizin ulusal güvenliğini zafiyete uğratabilme ihtimali yüksektir. Bu konu ulusal güvenlik politikalarımızla ne derecede örtüşüyor? Araştırılması elzem bir konudur” ifadesini kullandı.

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nin, NEPT A. Ş. İle bölgeye radar sistemi kurulması için sözleşme imzalanmasına karar verdiğini belirten CHP’li Başarır, “Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi yönetim kurulu üyesi bulunan Cüneyt Zapsu, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi yönetiminin tüm iş ve işlemleri hakkında kendisinin asla bilgilendirilmediğini söylüyor. Bunun içinde Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava dilekçesi verdi. Şimdi buradan soruyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Milli Savunma Bakanı’nın, Dışişleri Bakanının, İçişleri Bakanının kurulmak istenen bu radar sisteminden haberi var mı? Radar sisteminin ulusal güvenliğimiz bakımından ne derecede tehlike arz edip etmediği ilgili kurumlarca araştırılmış mı? Bu soruların acilen yanıtlanması gerek” sözlerini dile getirdi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.