Mansur Yavaş “Mercek Ankara” projesini tanıttı

Mansur Yavaş “Mercek Ankara” projesini tanıttı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen ve yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerini bir araya getiren “Mercek Ankara” projesi kamuoyuna tanıtıldı. “Mercek Ankara” projesi ile ilgili bir sunum yaparak bilgi...

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen ve yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerini bir araya getiren “Mercek Ankara” projesi kamuoyuna tanıtıldı.

“Mercek Ankara” projesi ile ilgili bir sunum yaparak bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dijital çağı yakalayan belediyecilik hizmetlerini temsil eden BLD 4.0 çalışmaları kapsamında, vatandaşlara birçok alanda hizmet edecek, yapay zeka altyapısına ait ilk uygulamaları tanıttıklarını belirterek, “Kameralardan elde edilen görüntüler üzerinde, projemizin paydaşı olan HAVELSAN mühendislerinin katkılarıyla, yapay zeka teknolojisi kullanılarak haftalık, günlük ve hatta anlık saha kontrol ve denetlemeleri yapılabilmektedir. Bugüne kadar bir belediye otobüsümüzün herhangi bir andaki doluluğu hakkında bilgi sahibi değilken sadece binerken okutulmuş tüm kartların toplam sayısı ile sınırlıyken şimdi artık otobüs içerisindeki kamera görüntüsünü değerlendiren yapay zeka algoritmaları bizlere anlık ve doğru şekilde otobüs doluluk bilgisi sunabilmektedir. Otobüslerimizin yoğunluk bilgisinin yanı sıra duraklarda bekleyen yolcuların yapay zeka sayesinde tespit edilip anlık olarak şoförlere ve filo takip merkezimize bildirilmesini de vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için önceliklendirdik.” dedi.

Şehre ait görüntülerden yapay zeka teknolojisi ile analizler yaparak hizmet kalitesini artırabilecekleri birçok alanın mevcut olduğuna dikkat çeken Yavaş, “Biz bu konular için yeni algoritmaların geliştirilmesine hızla devam ediyoruz. Bu kapsamda, yollardaki bozuklukların, çukurların, hasarlı veya kayıp rögar ve mazgal kapaklarının, kaçak hız kasislerinin, hasar görmüş trafik tabela ve ışıklarının hızlı tespiti ve tespitlerin belediyemizin ilgili birimlere iletilmesi konusunda da çalışmalarımız tamamlanmak üzere” şeklinde konuştu.

Mercek Ankara ile şehirdeki kamera ve sensör verilerinin vatandaşa hesap verme açısından da çok faydalı olduğunu bu nedenle gerçek bir BLD 4.0 projesi olduğunu belirten Yavaş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hepimizi üzen, trafikte sıkça yaralanan veya hayatını kaybeden sokak hayvanlarını da yapay zeka sayesinde hızlı bir şekilde tespit edip müdahale etmekte geliştirmekte olduğumuz özellikler arasında. Mercek Ankara’nın bir sonraki fazı kapsamında ise belediyemize ait parkların hepimiz için ama öncelikle çocuklarımız için daha güvenli hale gelmesi üzerine yapay zeka çalışmaları yapmaktayız.”

Şeffaf Ankara ve Ego Cep’te uygulaması aracılığıyla doğrudan vatandaşlarla da paylaşılacak olan bilgiler, vatandaşların ulaşımlarını daha konforlu yaparken, EGO Genel Müdürlüğü de sefer sıklığı gibi konularda daha doğru kaynak planlaması ve de optimizasyon sağlayabilecek.

Proje sayesinde “Yolcu Yoğunluk Analizi” yapılarak yolcu yoğunluğu kamera sistemi ile merkeze ve vatandaşlara EGO CEP’te uygulaması üzerinden anlık olarak bildirilecek. Durak tipi ve durakta yolcu olup olmadığı da tespit edilerek yolcu olduğu halde durakta durmadan geçen otobüsler de anlık olarak merkeze bildirilerek tespiti sağlanacak.

Yolculuğun daha güvenli hale getirilmesi için şoförün cep telefonu kullanımı, sigara kullanımı, emniyet kemeri ihlali kameralar ile anlık tespit edilerek müdahalesi sağlanacak. Belediye otobüslerinin kameraları ile çukur gibi yol bozuklukları tespit edilebilecek, rögar kapağı, yağmur ızgarası gibi belediye envanterinin de takibi yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.