Legal 500 GC Summit Türkiye 2022 başladı

Legal 500 GC Summit Türkiye 2022 başladı

Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve uluslararası şirketlerin hukuki risk ve fırsatlarının değerlendirildiği etkinliğin açılış paneline SRP-Legal Hukuk Ofisi ev sahipliği yaptı. Panelde SRP-LegalKurucu Yöneticisi Çiğdem Ayözger...

Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve uluslararası şirketlerin hukuki risk ve fırsatlarının değerlendirildiği etkinliğin açılış paneline SRP-Legal Hukuk Ofisi ev sahipliği yaptı.

Panelde SRP-LegalKurucu Yöneticisi Çiğdem Ayözger Öngün, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir ve Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Faik Metin Tiryaki konuşma yaptı.

“DataProtection and Competition Law as a Game Changer in the Data Driven Economies” başlıklı panelde dijital pazarlarda veri temelli işleyiş ve veri kaynaklı endişeler, Kişisel Verileri Koruma Hukuku'nda AB Genel Veri Koruma Tüzüğü ve GDPR yaklaşımı, Rekabet Hukuku perspektifinden ise veri toplama ve birleştirme faaliyetleri, verinin kötüye kullanım ihtimali, sömürücü ve dışlayıcı davranışlar değerlendirildi.  

Panelin ev sahibi SRP-Legal Kurucu Yöneticisi Çiğdem Ayözger Öngün, konuşmasında, dijitalleşmenin veriyi insanlık tarihi boyunca ulaştığı en yüksek değere taşıdığını söyleyerek, “Veri ve enformasyonun zaman ve mekan sınırlamalarından uzak olması, hesaplama ve manipülasyon dahil olmak üzere bireylerin karar verme süreçlerini etkileyen çeşitli amaçlarla kullanılabilmesi, kişisel verilerin korunmasındaki önemin bir kanıtıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öngün, Türkiye’de dijital ortamda adaleti sağlamayı, rekabetçi bir veri pazarını teşvik etmeyi, veriye dayalı inovasyon için fırsatlar yaratmayı ve verileri herkes için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Panelde veri koruma ana başlığında değerlendirmeler yapan Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir ise, “Teknolojinin gelişmekte olduğu ve dijitalleşmenin hızla ilerlediği günümüzde, kişisel verilerin kişiye ait bir değer olarak görüldüğü ve kişinin kendisiyle ilgili veriler üzerine söz sahibi olması gerektiği bilinen bir gerçektir.” ifadesini kullandı.

Bilir, sosyal hayatın sürdürülebilmesi bakımından kişisel verilerin işlenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, şunları aktardı:

“Diğer taraftan kişisel verilerin işlenmesine bağlı olarak bireylerin artan mahremiyet ihtiyacının karşılanması ve veri temelli ekonomi gerçeğinin ortada olması düşünüldüğünde, veri işleme faaliyetlerinin regüle edilmesi bir gereklilik haline gelmiştir.”

Panelde değerlendirmeler yapan Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Faik Metin Tiryaki, veri üzerinden monopolistik kontrolün kırılarak rekabete açılması gerektiğini vurgulayarak, “Yaptırım ve ceza bir çözüm değil. Rekabet Kurumunun alacağı tedbirlerle; bireylerin, kullanıcı verisini platformlar arası taşımasına, kullanıcının verisinin güvenli bir şekilde tutulduğundan emin olmasını sağlamalıyız. Sınırlı sayıdaki platformun elde ettiği dijital dönüşümün, genele yayılmasını temin etmeliyiz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.