“Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Çin’in büyük bir ülke olma sorumluluğunu yansıttı”

“Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Çin’in büyük bir ülke olma sorumluluğunu yansıttı”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’nin yeni çağda Çin’in diplomasi alanında büyük bir ülke olma sorumluluğunu yansıttığını söyledi. Wang, günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı...

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’nin yeni çağda Çin’in diplomasi alanında büyük bir ülke olma sorumluluğunu yansıttığını söyledi.

Wang, günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından geçen eylülde ileri sürülen Küresel Kalkınma İnisiyatifi’nin amacının, uluslararası toplumun kalkınma sorununa tekrar odaklanmasını hızlandırmak, uluslararası kalkınma işbirliğini güçlendirmek, kalkınma hakkındaki zorlukları çözmek ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin yerine getirilmesine Çin planını sunmak olduğunu belirtti. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aradan geçen bir senede, Çin ve uluslararası toplumun ortak çabalarıyla, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’nin yerine getirilmesinden birçok ilk sonuç elde edilirken olumlu bir ilerleme eğilimi de gösterildi. Küresel Kalkınma İnisiyatifi artık ‘temel atma’ aşamasından ‘çerçeve oluşturma’ aşamasına geçti. Şu an yüzden fazla ülke ve birçok uluslararası örgüt, inisiyatife yönelik desteklerini belirtti. 60’tan fazla ülke, Küresel Kalkınma İnisiyatifi Dost Grubu’na katıldı. Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Çin ile ASEAN, Orta Asya, Afrika, Latin Amerika ve Pasifik ada ülkeleri arasındaki işbirliği belgelerine dahil edildi. Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Çin’in küresel yönetişim açığını kapatmak ve küresel tehditleri göğüslemek için yaptığı bir katkı olduğu gibi, yeni çağda Çin’in diplomasi alanında büyük bir ülke olma sorumluluğunu da yansıttı.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.