Konya, Gündem Enerji Paneli’ne ev sahipliği yaptı

Konya, Gündem Enerji Paneli’ne ev sahipliği yaptı

Programın açılışında konuşan Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ev sahipliğinden dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti. "Yenilenebilir...

Programın açılışında konuşan Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ev sahipliğinden dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

"Yenilenebilir enerji üretmek çok kıymetli"

Dünyada artık çevre anlamında çok büyük hassasiyetler oluştuğunu ifade eden Zolan, “Hassasiyetler öncesinde olumsuzluklar gelişiyor ve yenilenebilir enerji her geçen gün kendini daha da ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu noktada biz de belediyeler olarak enerji kentleri noktasında yenilenebilir enerjiye ne tür katkı sağlayabiliriz onun gayreti içindeyiz. Ve tabii ki enerji üretmek, yenilenebilir enerji üretmek çok çok kıymetli ama onun ötesinde enerji verimliliği noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Şehrimizin yarınlarını inşa etmek için çok yoğun çaba sarf ediyoruz"

Bütün bunların yanında Konya’nın iklim değişikliğinden en çok etkilenecek şehir olarak gözükmesinin bir dezavantaj oluşturduğuna işaret eden Başkan Altay, “Bunun için de hızla tedbir alınması gerekiyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Avrupa Birliği ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte biz de şehrimizin yarınlarını inşa etmek için çok yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Çünkü bu yüzyılda ülkeler için üç önemli gündem var. Birincisi savunma, sınırlarını koruyabilmek; ikincisi gıda güvenliği; üçüncüsü enerji güvenliği. ” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

"Tükettiğimiz enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamamız gerekiyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “Bir yandan enerjiyi temin ederken, diğer yandan da bu temin ettiğimiz, ürettiğimiz enerjinin çevreye, iklime, iklim koşullarına zarar vermemesini de temin etmekle ilgili çaba sarf etmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği 2053 yılında net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda da gerek Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, gerekse Enerji Bakanlığımız, gerekse de diğer bakanlıklar bu konudaki planlamalarını yapıyorlar ve yılsonuna kadar bu planlar kamuoyuyla paylaşılacak. Tabii, bu konuda da özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vermemiz ve tükettiğimiz enerjiyi mümkün mertebe yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamamız gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

"Enerjiyi tasarruflu kullanmak ayrı bir önem arz ediyor"

Dünyanın son iki yıldır şiddetli şekilde bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Tancan, “Biliyorsunuz, enerji üretmek kadar aynı zamanda verimli tüketmek de bu anlamda hele hele içerisinde bulunduğumuz bir enerji krizinin yaşandığı dönemde böyle bir kriz olmasa dahi tasarruflu, verimli kullanmak da ayrı bir önem arz ediyor. Enerji Kentleri Birliği Ekim ayı olağan meclis toplantısının sektörümüze yaptığı katkının artarak devam etmesini diliyorum.” sözlerini kullandı.

"Şehrimizde yenilenebilir enerjiyle ilgili avantajlı durumdayız"

Konya Valisi Vahdettin Özkan da dünyanın gündeminde en önemli konunun enerji, enerjinin verimli ve sürdürülebilir kullanılabilmesi olduğunu söyledi. Konya’da böyle bir toplantı yapılmasının şehir adına memnuniyet verici olduğunu kaydeden Vali Özkan, “Şehrimizde yenilenebilir enerjiyle ilgili avantajlı durumdayız. Türkiye genelindeki yüzde 54’lük oran bizde yüzde 85, yüzde 90’lar oranında. Gerçekten bütün dünyada insanların hem insanlara kaliteli bir yaşam sunabilmek hem de dünyadaki rekabet gücümüzü artırabilmek için artık sadece kamunun değil bütün insanımızın her ferdin kendisine düşen vazifeleri vardır. Bakanlığımızın bize vermiş olduğu görevleri hep beraber iyi bir şekilde yapacağız, çalışacağız. Enerjinin verimli kullanılmasıyla ilgili ulusal eylem planlarını il bazlı, sektör bazlı, kurum bazlı harfiyen takip edip uygulamamız lazım.” dedi.

Başkan Altay "Gündem Enerji Paneli"ne katıldı

Açılışın ardından düzenlenen Gündem Enerji Paneli gerçekleştirildi. Panele Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan konuşmacı olarak katıldı.

"Yeşil Sukuk en önemli gündemimiz"

Panelde Büyükşehir Belediyesi olarak enerji alanında yürüttükleri çalışmaları anlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, üzerinde çalıştıkları faizsiz finans modeli olan Yeşil Sukuk ve Döngüsel Ekonomi Modeli konusunda detayları paylaştı. Bu konuda önemli bir mesafe aldıklarını kaydeden Başkan Altay şöyle konuştu: “Özellikle finans konusunda Yeşil Sukuk işini çok önemsiyorum. Belediyelerimizin finansa ulaşımı konusunda yıl sonuna kadar önemli bir mesafe almayı planlıyoruz. Yeşil Sukuk ihracıyla enerji yatırımları yaparak şehrimizi iklim değişikliğine hazırlamayı, enerji güvenliğimizi sağlamayı, enerji maliyetlerini düşürmeyi ve insanımıza en ucuz hizmeti sunmayı arzu ediyoruz. 100 milyon liralık finansla ilgili bir çalışma yürütülüyor. Özellikle ülkemiz de dahil helal kazanç konusunu öne çıkarmış dünyadaki bazı ülkeler bu konuya yatırım yapmak istiyor. Hem sistemin gelirinde faiz olmaması hem de gelir garantisinin çok yüksek olması nedeniyle bu konudaki süreç tamamlanmak üzere. Biz bunu yılsonu itibariyle başarabilirsek belediyelerimiz için yeni bir kapı açılmış olacak. Onun için bu konu şu anda bizim enerji konusunda çalıştığımız en önemli konu olarak gündemimizde.”

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.