KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Kimsenin gücü Türkiye ile bağımızı koparmaya yetmez"

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Kimsenin gücü Türkiye ile bağımızı koparmaya yetmez"

Altınbaş Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik yılının açılışı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’in konuk olduğu törenle yapıldı. Sezonun açılış dersini yapan Tatar, “Kıbrıs...

Altınbaş Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik yılının açılışı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’in konuk olduğu törenle yapıldı.

Sezonun açılış dersini yapan Tatar, “Kıbrıs Adası’nın Stratejik Önemi ve Kıbrıs Türkü’nün Mücadelesi” konulu bir konferans verdi. Kıbrıs meselesinin bir Türklük davası olduğunu belirten Tatar, “Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır, Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Rum halkı. Kıbrıs Türk halkı, varlığını sürdürebilecekse o adanın şartlarında mutlaka tarihle gelen bağlar, hak ve hukuk bir bütün olarak korunmaktadır. Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarları ile o bölgedeki hakkımızın korunmasında birlikte hareket etmek zorundayız. Kıbrıs davası müşterek ve milli bir davadır. Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa iki egemen eşit devletin işbirliği ile olacaktır. KKTC bir gerçektir. Artık 60 yıl sonra Kıbrıs Türklerini ortadan kaldıracak bir siyaseti asla kabul etmeyiz. Bizim yolumuz egemenlik yoludur. Kimsenin gücü, Türkiye Cumhuriyeti ile aramızdaki bağları koparmaya yetmez. Ben milli siyaseti temsil ediyorum. Milli siyaset, Kıbrıs Türk halkının özgür, bağımsız, başı dik bir şekilde yaşayabilme mücadelesidir” dedi.

Üniversitelerin toplumların gelişimine katmış olduğu değeri çok iyi bildiklerini söyleyen Özdemir ise “Altınbaş Üniversitesi’nin ilçemizde kurulmasından emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Altınbaş Üniversitesi ilçemizin hem bilim hem de kültür ekosistemine önemli hizmetlerde bulunmakta. Bağcılar Belediyesi olarak her zaman ilimin, bilimin yanında olduk. Üniversite öğrencilerimize desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Programın sonunda uluslararası çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanı Tatar’a Fahri Doktora unvanı takdim edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.