İstanbul’da devrilen ve kuruyan ağaçlar yenileniyor

İstanbul’da devrilen ve kuruyan ağaçlar yenileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, başta Emirgan Korusu olmak üzere İstanbul’daki korularda şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle devrilen ve yaz dönemi kuruyan ağaçları,...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, başta Emirgan Korusu olmak üzere İstanbul’daki korularda şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle devrilen ve yaz dönemi kuruyan ağaçları, İstanbul Orman İşletme Müdürlüğünün izniyle kaldırılıyor.

Emirgan Korusu’nda, devrilen ağaçlar, yapılan çalışmayla alandan kaldırılıp yerlerine ise korunun ekosistemine uygun, sağlıklı ve yetişkin ağaçlar dikiliyor. Dikilen ağaçlar arasında ıhlamur, erguvan, dişbudak ve meşe gibi türler de bulunuyor. Yılsonuna kadar ölen ve devrilen ağaçların yerine 30 türden 2.200 ağaç dikilecek.

Benzer çalışma Yıldız Korusu, Gülhane Korusu ve Atatürk Kent Ormanı’nda da yapılacak. Bu korularda yaz döneminde kuruyan ağaçların izin işlemleri de tamamlandı.

2022 yılı yaz döneminde şiddetli yağmurda devrilen ve yaz döneminde kuruyan ağaçlarla ilgili harekete geçtiklerinin altını çizen Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürü İbrahim Dedeoğlu, “Devrilen ve kuruyan ağaçların kaldırılmasıyla ilgili yerlerine yetişkin sağlıklı ağaçların dikim işlemlerine başladık. Ekim ayı sonuna kadar Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Gülhane Korusu ve Atatürk Kent Ormanı'ndaki kuru ve devrilmiş ağaçları kaldırarak yerine sağlıklı ve yetişkin ağaçlar dikeceğiz. Bu işlemler bu ayın sonuna kadar tamamlanmış olacak. Diğer tarihi korularla ilgili resmi onaylı amenajman planları kapsamında işlemler devam ediyor. İzin işlemleri tamamlandıktan sonra yılsonuna kadar bütün bu ölü ağaçların yerine sağlıklı ağaç dönüşüm işlemlerini tamamlamış olacağız. Koruların ana ağaç unsurları ıhlamur, fıstıkçamı, meşe, dişbudak, erguvan ve selvi ağaçları oluşturuyor.  Kaldırılan ağaçlardan sonra korularda doğal olarak da bulunan türlerden ağaç dikimi gerçekleştireceğiz. Dikim aşamalarında bu temel türlerin yanına diğer türlerle birlikte koruların ekosistemini koruyacak ve geliştirecek şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.