İmamoğlu: "Muhtarlarımızın her zaman yanında olacağız"

İmamoğlu: "Muhtarlarımızın her zaman yanında olacağız"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “19 Ekim Muhtarlar Günü” öncesinde, kentte görev yapan 963 mahalle muhtarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “19 Ekim Muhtarlar Günü” öncesinde, kentte görev yapan 963 mahalle muhtarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada İmamoğlu ve ünlü tarihçi İlber Ortaylı birer konuşma yaptı.

16 milyona hizmet ederken muhtarların önemine dikkat çeken İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Katılımcılığa, ortak akla daha önemli bir süreci kazandırır. Mahallelerimizin bu anlamdaki karakterini güçlendirmek demek, kesinlikle daha güvenilir, daha dayanıklı, daha sürdürülebilir ve de dünyaya örnek bir kent yönetimi modelinin oluşmasını sağlar. Bu anlamda, bütün eksikliklere rağmen, beklentilerinizin tam anlamıyla ne yazık ki karşılanmamasına rağmen, ortaya koyduğunuz yoğun emek ve çalışmalar için hepinize kesinlikle ve kesinlikle 16 milyon İstanbullu adına, yürekten teşekkür ediyorum. 2021 yılında İBB bünyesinde, Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’nı kurduk. Oluşturduğumuz bu yapının ne anlama geldiğini hem Genel Sekreterimizle hem İştirakler Koordinatörümüzle ve bütün iştiraklerimizle, bütün yöneticilerimizle bu konuyu bizzat ben anlattım. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’nın mesul olduğu 963 muhtarımız var. Ve bu muhtarlarımızın bize ulaşması gereken bilgileri var, detayları var, istekleri var, talepleri var. Bunların hiçbirisi kişisel istek değil. 16 milyon insanımızın isteği. Dolayısıyla ‘Bu Daire Başkanlığımızın koordinasyon gücünü hep birlikte güçlendirmelisiniz’ diyerek verdiğimiz talimatla yola çıktık.

Bu oluşum üzerinden, yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde 17 bin 787 işlemin gerçekleşip, çözüme kavuşturuldu. Çalışma arkadaşlarımın verdiği rapora göre; sadece 18 talebin ise yorumlanmasına devam ediliyor. İstanbul’a daha iyi hizmet etmek noktasında demokratik platformlar oluşturduk, çalıştaylar düzenledik ve yönetişim modelleri üzerinde çalıştık. Bu süreçte, daha iyi ve daha güçlü, daha konforlu hizmetler yapabilmesi adına da oluşturduğumuz bütçelerle birlikte, muhtarlarımıza bir kısım destekler, bir kısım rehabilitasyonlar, iyileştirmeler ve mekanlarıyla ilgili çalışmaları da arkadaşlarım yürüttüler.”

İBB olarak hazırladıkları Ramazan kolilerinin yaklaşık 70 binini muhtarlar aracılığıyla dağıttıklarını belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu konuda bazı muhtarlarımıza kızanlar oldu, yüklenenler oldu. Dağıttığınız koliler, Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin bize sağladığı imkanlarla, ihtiyacı olan ailelere ulaştırılması gereken desteklerdir. Bu desteği, sizlerin vasıtasıyla ulaştırmak da bize yakışandır. Çünkü sizler de vatandaşların oylarıyla seçilmiş saygın hanımefendiler ve beyefendilersiniz. Dolayısıyla bu yaptığımız işlemin içerisinde ne Ekrem İmamoğlu'nun şahsi menfaati ne de muhtarlarımızın şahsi menfaati yoktur. Bu bakımdan biz, muhtarlarımıza güvenmeye, onlarla birlikte hareket etmeye -sadece Ramazan kolisi değil- devam edeceğiz. Ramazan dışında da bir kısım desteklerimizi yine ‘Sizler vasıtasıyla nasıl yapabiliriz, iş birliğini bu anlamda nasıl büyütebiliriz’ tarafındayız. Bu konuda da özenli bir çalışmayı Daire Başkanımız sürdürüyoruz. Muhtarlarımızın her zaman yanında olacağız.”

İmamoğlu’nun mikrofona davet ettiği tarihçi İlber Ortaylı da katılımcılara, 193 yıllık geçmişi bulunan muhtarlık kurumunun tarihçesiyle ilgili kısa bilgiler verdi. Ortaylı, günümüzde olan şekli ile muhtarlık birimlerinin temellerinin, 1829 senesinde II. Mahmut döneminde ilk olarak İstanbul'da atıldığını aktardı. Konuşmaların ardından davetlilerle anı fotoğrafları çektiren İmamoğlu, muhtarlara, İBB Yayınları tarafından basılan “Muhtarlarıyla İstanbul” kitabını hediye etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.