İmamoğlu: "Cendere Sanat gibi yerler, çocukların yeteneklerini açığa çıkaracak yerler"

İmamoğlu: "Cendere Sanat gibi yerler, çocukların yeteneklerini açığa çıkaracak yerler"

120 yıllık endüstriyel miras Cendere Sanat’a dönüştü. İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Miras tarafından restore edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı...

120 yıllık endüstriyel miras Cendere Sanat’a dönüştü. İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Miras tarafından restore edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Cendere Sanat Merkezi ismiyle açıldı.

Açılışta konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, insana moral katan çok güzel bir ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, Karadeniz ve doğu illerine yaptığı geziden bahsetti. Yoğun bir hafta sonu geçirdiklerini ifade eden İmamoğlu, Trabzon’dan Gümüşhane’ye geçerek çok güzel bir bilim sanat merkezi açtıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim ettiklerini, sonra Kelkit'e ve Erzincan'a uğradıklarını, oradan da Sivas Divriği’ye geçerek ilçeye bir otogar hediye ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin derin medeniyetlere sahip çok önemli bir ülkü olduğunu vurgulayan İmamoğlu, Anadolu’da kültürlerin ve etnik kimliklerin var ettiği çok büyük bir kültürel miras olduğunu kaydetti. Bu haftaya Cendere Sanat’ı açarak başladıklarını, birazdan Gaziosmanpaşa’da bir otopark ve meydanı ziyaret ederek o hizmeti yerinde göreceklerini aktaran İmamoğlu, “Yarın Türkiye’nin en büyük ileri biyolojik arıtma tesisi olan Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 3. Kademesini açacağız. Bu hafta da çok önemli bir ulaşım yatırımı olan Rumeli Hisarüstü Aşiyan Füniküleri’ni açacağız. İstiyoruz ki 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden en aktif bir şekilde faydalanabilsin” dedi.

İstanbul’da çok yeşil alan olduğunu, ama önemli olan kullanılabilen aktif yeşil alan olduğunu dile getiren İmamoğlu, şehre milyonlarca metrekarelik aktif yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Sabah Hacıosman Kent Ormanı’nda yürüyüş yaparak güne başladığını belirten İBB Başkanı, “Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı da kazandırıyoruz. Sadece Sarıyer'de neredeyse iki milyon metrekareyi bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu işler öyle uzaktan görüp geçilecek işler değildir. Lütfen içinde nefes alın, gelin, gezin, kültürel, sanatsal ama etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi yürekten diliyorum. Buralar gerçek sahipleriyle buluşsun” ifadelerini kullandı.

Mevlanakapı ya da Belgradkapıdaki tarihi kara surlarını hayata geçirilmesi, Asude Hanım ve Seyyid-i Velayet Türbelerinin restorasyonu, Haydarhane Camii'nin rekonstrüksiyonu gibi ihmal edilmiş birçok tarihi eseri İstanbul’a yeniden kazandırdıklarını hatırlatan İmamoğlu, “O manevi alanlara yaptığımız dokunuşlarla, maneviyatı ne denli koruduğumuzun ve tekrar yaşama sunduğumuzun bir gerçeği. Aslında ne kadar maneviyatı yüklü bir toplumuz ki bir küçük o eser ama bıraktığı iz, insanlara verdiği moral olan tarihi Moda İskelesi’nde yapığımız dönüşümü vakitsiz bir zamanda şöyle kıyıdan izledim. Yani insanların oraya akın akın gidişi ve akın akın dönüşümü izledim. Ve orayı görme arzularını hissettim” diye konuştu.

Bugüne kadar yaptıkları güzel eserlerde sokakta dinlediği insanlardan, sanatçılardan beslendiğini dil getiren İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocukluğumda, Akçaabat'ın Derecik Köyü’ydü, hiç unutmam. Oralı bir kızın çamurdan yaptığı heykeller diye bir haber çıkmıştı. O haberi görünce ben de etkilenmiş, bende de bir şey var mı diye çamurla uğraşmıştım. Herkesin açığa çıkaracağı bir yeteneği vardır. Aslında Cendere Sanat gibi mekanlar, çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkaracak yerler. Buraları gören, burada sanat eserleriyle buluşan çocuklarımız birer heykeltıraş, birer çağdaş sanatçı ve çok özel insanlar haline gelebilirler. Ama zannetmeyin sanatçı olmak zorundalar. Bir bakmışsınız başka bir konuda mucit. Ya da çok önemli bir mühendis ya da aşı bulan bir doktora da dönüşmüş. Çünkü zihni açık olur sanatla buluşan insanın. Ben sanat eserlerine baktığımda gerçekten içine dalıp gidiyorum. Ve bütün sanatçıların önünde de o anlamda saygıyla eğiliyorum. Gerçekten özel insanlar hepsi.”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış kadim bir kent olduğunu belirterek, yapılan çalışmalarda geçmişle beraber yürümesinin çok önemli olduğunu söyledi. Kendilerinin de Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin dünya uygarlık tarihinin önemli bir parçasını tamamlayacağını ifade eden Genç, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un her tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Cendere Sanat’a emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sanatın ne olduğu anlaşılmazsa, değerlerinin anlaşılması mümkün değil” şeklinde konuştu.

İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu Hamidiye Suları adını taşıyan ve 2. Abdülhamit döneminde inşa edilen şebekenin bileşenlerinden biri. Özgün durumunu büyük oranda koruyarak günümüze ulaşan az sayıdaki sanayi yapısında biri olan eser, 1902 yılında hizmet vermeye başladı.

Yapım süreci ve özellikleri ayrıntılı olarak bilinen Cendere Hamidiye Pompa istasyonu, deniz seviyesinden 34 metre yükseklikte, içi ve dışı çimento harçları ile sıvanmış 2 su haznesinden ve bir pompa dairesinden oluşuyor. Pompa istasyonundan günümüze ulaşan ana binasında; iki kanatlı demir kapıdan girilen büyük bir salon ile bir yandan kazan dairesi ve kömür deposu; diğer yandan da müdür, amele odaları ve tamirhane bulunuyor.

İBB Miras, bulunduğu bölgede yüksek potansiyel taşıyan, ancak atıl durumda bulunan ve uzun yıllardır kullanılamayan bu endüstri mirasını; kentin kullanımına kazandırmak, çevresi ile birlikte tarihi değerini ve özgün mimari niteliklerini ortaya çıkarmak için projeyi gerçekleştirdi. Tarihi binaların restorasyon uygulamaları ve tüm alanın çevre düzenlemesi çalışmalarına 2022 Nisan ayında başlanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.