“Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirildi

“Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirildi

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV) iş birliği ile düzenlenen “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması-2022” ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirdi....

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV) iş birliği ile düzenlenen “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması-2022” ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirdi.

Ankara’da Çukurambar Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen törene Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Liu Shaobin, UBİKAV Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bülent Okay ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşma yapan UBİKAV Vakfı Başkanı Prof. Dr. Okay, yarışmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

'’Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’nın formatı gereği, dereceye giren öğrencilere, 10 günlük Çin Gezisi ödülü verilmektedir. Çin gezisine katılan öğrenci heyeti, ‘Türkiye- Çin Umut Yıldızları’ olarak adlandırılmaktadır. Yarışmanın ödülleri; Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki tarihsel dostluğa yakışan biçimdedir. Çin gezisine; birinci olan öğrencinin bir okul yöneticisi, görsel sanatlar öğretmeni ve bir velisi de katılmaktadır. Böylesine anlamlı ödül verebilen bir başka yarışma yoktur.

Çin Gezisi, geziye katılan bir yapımcı-yönetmen tarafından filme alınmaktadır. Daha sonra, Türkçe seslendirmeli, Çince alt yazılı 30 dakikalık bir DVD hazırlanmaktadır. Ayrıca, Çin Gezisi sonrasında, ‘Çin'de 10 Gün’ adında bir kitapçık hazırlanmaktadır. Bu kitapçıkta; öğrencilerin yaptığı ‘Gördüğüm Çin’ resimlerinin yanı sıra, öğretmen ve öğrencilerin Çin izlenimleri de yer almaktadır.

‘Türkiye-Çin Umut Yıldızları Heyeti’ Çin'de bulunulduğu süre içinde, çok sayıda müze ve tarihi eseri ziyaret etmektedir. Çin'de, çok zengin müzeler ve harika parklar bulunmaktadır. Eski dokusunu koruyan sokak ve parklarda gezen, ‘Umut Yıldızları’ Çin kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmaktadır.

Çin gezisi sırasında öğrencilerin vurguladıkları çok anlamlı yorumlar bulunmaktadır: ‘Öğretmenim, tarihin içinde geziyoruz. Bunu yaşamak herkese kısmet olmaz. Aynı zamanda, teknolojinin de ne kadar hızlı geliştiğini yaşayarak görüyor ve hissediyoruz. Geçmişi ve geleceği aynı anda yaşıyoruz. Bize bu fırsatı veren herkese çok teşekkür ediyoruz.’ Bu gençler gelecekte, iki ülkenin dostluk düzeyini en üst noktaya taşıyacaklardır.”

Etkinlik, “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması-2022”de dereceye girenlere ödüllerin verilmesi ve yarışmaya katılanların resimlerinden oluşan serginin gezilmesi ile sona erdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.