Havada giden Maglev treni bin 500 km hıza erişebilecek

Havada giden Maglev treni bin 500 km hıza erişebilecek

Çinli araştırmacılar rayların üzerinde manyetik güçle hareket eden Maglev treninin vakumlu bir tüpte işlemesini başarıyla test etti. Vactrain adlı tren, iki kilometre uzunluğundaki bir tüp içinde yapılan test sırasında tren...

Çinli araştırmacılar rayların üzerinde manyetik güçle hareket eden Maglev treninin vakumlu bir tüpte işlemesini başarıyla test etti. Vactrain adlı tren, iki kilometre uzunluğundaki bir tüp içinde yapılan test sırasında tren saatte 129 kilometreye ulaşabildi. Denemeyi gerçekleştiren ekibin yetkilileri, bunun ilk kez ‘düşük vakumlu bir tüp’ içinde giden Maglev denemesi olduğunu açıkladı.          

Manyetik güçle havada uçan bu Maglev trenlerin avantajı, raylarla temas etmedikleri için sürtünme direncine maruz kalmamalarında yatıyor. Bu sayede normal trenlerden çok daha yüksek hızlara ulaşabiliyor. Örneğin 2015 yılında Japonya’da yapılan bir deneme sırasında bir Maglev ile saatte 603 kilometrelik bir hız rekoruna ulaşılmıştı. 

Ancak söz konusu tren, farklı bir teknolojiye dayalı. Bu tren de yine Maglev tipi olup rayların üzerinde temassız uçan bir tren olmakla birlikte, bu kez düşük vakumlu tüp veya tünel içinde gidecek olmaları dolayısıyla hava direnciyle de karşılaşmayacak. Teorik olarak bu tür trenler sesten hızlı gitme yani saatte bin 500 kilometre hatta daha da yüksek hıza ulaşma yeteneğine sahip olabilecek. Aslında Elon Musk tarafından 2013’te önerilen Hyperloop projesi de bu türden bir teknolojiye dayanıyor.

Vactrain, Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde iki kilometre uzunluğundaki bir boru içinde teste tabi tutuldu. Bu kısa mesafede ancak ulaşılan saatte 129 kilometrelik hız bir ön deneme sonucunu oluşturuyor. Araştırma ekibi şimdi Yanggao’da 60 kilometrelik bir deneme tüneli inşa etmeyi ve tasarladıkları treni burada saatte bin kilometrelik hıza ulaştırmayı planlıyor.

Düşük vakumlu bir tüp içinde yol alan bir Maglev trenin bu başarılı denemesinden sonra Çin artık yepyeni bir yüksek hızlı tren sistemine geçerek, bunların uçakla rekabet etme kabiliyeti edinmesini sağlayabilir.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.