Güvenlik kamerası almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Güvenlik kamerası almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Tüm satıcılar, güvenliğe ve gizliliğe gerektiği kadar önem vermiyor. Bu nedenle bu kameraları almadan önce doğru soruları sormalısınız. Eset, soruları şöyle sıraladı;  Gerçekten bir güvenlik kamerasına ihtiyacınız var...

Tüm satıcılar, güvenliğe ve gizliliğe gerektiği kadar önem vermiyor. Bu nedenle bu kameraları almadan önce doğru soruları sormalısınız. Eset, soruları şöyle sıraladı;

 Gerçekten bir güvenlik kamerasına ihtiyacınız var mı?

Bir ev güvenlik kamerasının gerçekten gerekli olup olmadığına veya başkaları aldığı için bir kamera almakla ilgilenip ilgilenmediğinize karar vermenin tam zamanı. Bu karar verme sürecinin bir parçası, ne tür bir kurulum yapılması gerektiğine karar vermek olabilir: profesyonel kurulum gerektiren tam bir CCTV sistemine mi yoksa hızlı bir şekilde kurulabilen ve bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kontrol edilebilen daha ucuz bir bağlı kameraya mı ihtiyacınız var? 

 Güvenlik ve gizlilik risklerinin farkında mısınız?                     

Ev güvenlik kameraları evi korumak için tasarlansa da, bir güvenlik kamerasına sahip olmak daha büyük bir risk barındırabilir. En kötü senaryoda, uzak veya yerel bilgisayar korsanları, aile üyelerini gözetlemek için canlı yayınlara erişebilir veya boş olup olmadığını görmek için mülkü izleyebilir. Her iki senaryo da istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bu senaryoların gerçekleştiğinden haberiniz olmayabilir.Bilgisayar korsanlarının bu akışlara erişmesinin bir yolu, belki de Wi-Fi şifresini tahmin ederek veya kaba kuvvet uygulayarak ev kablosuz ağına erişmeyi içerir. Ancak daha olası bir senaryo, hesap parolalarınızı tahmin ettikleri veya kırdıkları veya yama uygulanmamış bir üretici yazılımı güvenlik açığından yararlandıkları bir saldırıdır.

 Satıcının güvenlik geçmişini kontrol ettiniz mi?

Ürünleri ve satıcıların itibarını araştırmak önemlidir. Güvenlik ve gizlilik açısından iyi tüketici puanlarına sahip, güvenilir ürünler oluşturma konusunda iyi geçmişe sahip saygın bir markaya yönelmelisiniz. Anında yama sağlama, güçlü şifreleme, gelişmiş oturum açma güvenliği ve sıkı gizlilik politikaları gibi konular önemlidir. Mühendislerin bir sisteme erişim sağlamaları gerektiğinde bu mühendislerin yetkileri nelerdir? 

Yayına ve verilere neler olduğunu biliyor musunuz?

Bir başka potansiyel risk unsuru, satıcıyla ilgilidir. Video verilerinin yerinde mi yoksa sağlayıcının bulut veri merkezinde mi depolandığını biliyor musunuz?

 Kameranızı nasıl güvende tutacağınızı biliyor musunuz?

Başlıca güvenlik ve gizlilik risklerinin farkında olduğunuzda, bu cihazların güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için nelerin gerekli olduğu konusunda da bilgi sahibi olursunuz. Varsayılan parolalar her zaman güçlü ve benzersiz bir parolayla değiştirilmelidir. Daha fazla güvenlik için, mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.

 Doğru akıllı ev ayarlarını nasıl yapılandıracağınızı biliyor musunuz?

Her şey kameranın kendi ayarlarıyla ilgili değildir. Evdeki modeminiz, akıllı eve açılan kapıdır ve düzgün yapılandırılmadığı takdirde bir güvenlik riski kaynağı olabilir. Cihazların aynı ağdaki diğer cihazları bulmasını sağlayan UPnP ve bağlantı noktası yönlendirme işlevleri, akıllı kameralara erişmek için bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir. Bu nedenle, bazı uygulamaların ve cihazların çalışmasını engelleyebilecek olsa da, modemde kapatılmaları gerekir.

 Kameraya sızılıp sızılmadığını nasıl kontrol edeceğinizi biliyor musunuz?

Bir güvenlik kamerasına sızılıp sızılmadığını tespit etmek zor olabilir. Dikkat edilmesi gereken şeyler; kameranın anormal hareketleri,  kameradan gelen garip sesler veya gürültüler olmalıdır. Birdenbire hesabınızın şifresi değiştiği için giriş yapamıyorsanız, bu da iyiye işaret değildir. Dikkate alınması gereken bir başka konu, artan veri kullanımı veya düşük performanstır. Cihaza yetkisiz bir kullanıcı tarafından erişiliyorsa, sınırlı bellek ve CPU gücü nedeniyle kameranız daha yavaş çalışabilir. Bu durum kesin bir sonuç vermez. Ayrıca zayıf bir internet bağlantısı gibi daha sıradan bir şeyin sonucu da olabilir. 

Başkaları üzerindeki etkilerin farkında mısınız?

Bir ev güvenlik kamerası edinmek sadece sizin güvenliğinizi ve mahremiyetinizi ilgilendirmez. Kamera evinizin sınırları dışındaki kişilerin görüntülerini yakalarsa, komşularınızın haklarını da etkileyebilir. GDPR kapsamında, bu kişilerin de saygı duyulması gereken gizlilik hakları vardır. Kameraları herhangi bir izinsiz girişi en aza indirecek ve komşularla ilgili görüntüleri mümkün olduğunca almayacak şekilde konumlandırmak iyi bir fikirdir.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.