Gümrük Muhafaza ekiplerinden uluslararası operasyon

Gümrük Muhafaza ekiplerinden uluslararası operasyon

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı'na bağlı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce sınır aşan suçlarla mücadele kapsamında yürütülen uluslararası işbirliği faaliyetleri sonucunda pek çok uluslararası...

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı'na bağlı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce sınır aşan suçlarla mücadele kapsamında yürütülen uluslararası işbirliği faaliyetleri sonucunda pek çok uluslararası operasyona katılım sağlanarak büyük başarılara imza atıldı. 

 Yasadışı/sahte ilaç, tütün/tütün ürünleri, alkolün yanlış sınıflandırılması, çift kullanımlı eşya, nesli tükenmekte olan hayvan türleri, çevre ve doğa suçları, yasadışı tehlikeli atık, nakit/değerli maden gibi kaçakçılık türleri alanlarında diğer ülke ve uluslararası kuruluşlarla ortak operasyonlar yürütüldü.

Söz konusu çalışmalar kapsamında son dönemde toplam 16 uluslararası operasyon gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen başarılı operasyonlarda Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü merkez ve taşra birimleri etkin rol aldı. Yapılan operasyonlarda ; Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün operasyonlar birimleri ve bağlantı Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklerince toplamda 3 milyon 230 bin Türk Lirası değerinde 352 bin 862 adet ilaç ve medikal malzeme, 149 bin Türk Lirası değerinde cep telefonu, 548 bin adet doldurulmuş makaron, 490 bin adet boş makaron, 27.220 paket sigara, 2109 adet elektronik sigara kartuşu ve yaklaşık 300 bin 000 avro değerinde lüks marka saatler yakalandı.

Gerçekleştirilen uluslararası operasyonlar ile birçok kaçak eşyanın yurda sokulması veya transit olarak diğer ülkelere taşınması engellendi. Her türlü kaçakçılık türüyle mücadelede ulusal ve uluslararası alanda kararlılıkla çalışılmaya devam ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.