Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, Fuarizmir’de devam ediyor

Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, Fuarizmir’de devam ediyor

Tekstilin İzmir’deki 8 bin yıllık tarihi konuşuldu Fuar defilelerle renklendi Hazır giyim ve tekstil teknolojileri sektörünü buluşturan Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, fuarizmir’de devam ediyor. Kumaş, konfeksiyon yan...

Tekstilin İzmir’deki 8 bin yıllık tarihi konuşuldu

Fuar defilelerle renklendi

Hazır giyim ve tekstil teknolojileri sektörünü buluşturan Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, fuarizmir’de devam ediyor. Kumaş, konfeksiyon yan sanayi, hazır giyim, konfeksiyon makineleri ve baskı teknolojilerinin aynı anda sergilendiği fuarlarda, defileler, söyleşiler, sergiler de ilgiyle takip ediliyor. Fuarda, “Tekstil Binealine Doğru - İzmir’ de Tekstilin 8 Bin Yılı” konulu söyleşi gerçekleştirilirken ve ünlü manken Gizem Özdilli’nin de podyumda olduğu kumaş defileleri düzenlendi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı ile İZFAŞ - İzgi Fuarcılık iş birliği ile gerçekleştirilen Fashion Tech - Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı, tekstil sektöründe Türkiye’nin başkenti İzmir’in gücüne güç katmayı hedefliyor.

İzmir’de tekstilin 8 bin yıllık tarihi

Moderatörlüğünü İzmir Resim Heykel Müze Müdürü Dr. Ayşe Füruzan Caman’ın yaptığı “Tekstil Binealine Doğru - İzmir’ de Tekstilin 8 Bin Yılı” konulu söyleşide, Küratör, Şair, Nihat Özdal, Ulucak Höyüğü Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Özlem Çevik ve sanatçı Yekateryna Grygrenko, İzmir’de tekstilin 8 bin yıllık tarihi üzerine konuştu. 

Prof. Dr. Özlem Çevik, elde ettikleri bulgulara göre, İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Ulucak Höyüğü’nün Ege Bölgesi’nin en eski tekstil üretim merkezi olduğunu söyleyerek, “Ulucak Höyüğü’nde yürütülen kazılar, İzmir ve çevresi, Ege ile Güneydoğu Avrupa kültür tarihinin anlaşılması açısından önem taşımakta. Höyükteki kültür tabakaları özellikle tarih öncesi dönemlere ait yöre tarihi ile ilgili bilinmeyen birçok noktayı açığa çıkarıyor. Yapılan kazı çalışmalarında, tekstil üretiminde kullanılan 300’den fazla ağırşak ve tezgâh ağırlığı bulunması çok önemli. Hatta tek bir evde 50-60 adet ağırşak bulabiliyoruz. Bu da tekstil üretiminde uzmanlaştıklarını ortaya koyuyor. 

Koleksiyoner, şair ve küratör Nihat Özdal, "Bu bineal aslında sadece İzmir’in değil Türkiye’nin bienali olacak" dedi.

Özdal, “ Batı ve doğunun arasında kalan bu coğrafya, dünyayı ilgilendiren bir bineale sahne olacak ve bu bineal aslında sadece İzmir’in değil Türkiye’nin bienali olacak” diyerek İzmir için tekstil bienalinin önemi ve katkısını anlattı. Yekateryna Grygrenko da çağdaş sanatla ilgili tüm disiplinleri bir araya getirip üretimini kumaş kullanarak ortaya çıkarttığını belirterek yaptığı çalışmaları anlattı. 

Defileler büyük ilgi gördü

Fashion Prime - Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ikinci gün düzenlenen defileleri yerli ve yabancı çok sayıda davetli izledi. Sektörün önde gelen kumaş üreticisi Karteks, Zipon ve Erler firmalarının ürünleriyle hazırlanan 45 elbiseden oluşan, Serteks firmasının ürünleriyle hazırlanan 15 elbiselik ve üretici firmaların ürünleriyle tasarlanan 21 elbiselik World Of Fashion Erkan Yılmaz’ın kumaş defileleri, Koreograf Serkan Duman ve Gökhan Duman’ın 35 kişilik Duman Ajans modeliyle gerçekleştirildi. Ünlü manken Gizem Özdilli de karma kumaş defilesinde, tasarımıyla dikkat çeken beyaz elbise ile podyumda yer aldı. Erkan Yılmaz, fuar için 5 aydır hazırlandıklarını ve seçkin kumaş firmalarının ürünlerini bu organizasyonla tanıtmanın heyecanı ile gururunu yaşadıklarını söyledi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.