Eskişehir’de “Tarımda Fark Yaratan Kadınlar” paneli gerçekleştirildi

Eskişehir’de “Tarımda Fark Yaratan Kadınlar” paneli gerçekleştirildi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde “Tarımda Fark Yaratan Kadınlar” adlı panel Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür...

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde “Tarımda Fark Yaratan Kadınlar” adlı panel Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda (Opera) gerçekleştirildi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü kutlamalarını da kapsayan panele Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ve panelin konuşmacılarının yanı sıra Eskişehir merkez ile ilçelerde faaliyet gösteren kadın çiftçiler ile vatandaşlar katıldı.

Büyükerşen, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybeden 41 maden işçisinin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Büyükerşen bir daha böylesi büyük acıların yaşanmamasını dileyerek, “Bu acı olayda hayatını kaybeden emekçilere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Yaşanan acı olayda ihmali olan sorumlular da gerekli cezayı almalıdır.

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz bu panele katılımlarınız için teşekkür ediyor ayrıca Dünya Kadın Çiftçiler Gününüzü kutluyorum. Ayrıca 16 Ekim'de Dünya Gıda Günü’nü kutlayacağız. Her iki konu da birbirleriyle çok bağıntılı olduğu için bu panelde her iki konu üzerinde de durulacağını düşünüyorum. Tabi panelimizin ana konusu, tarım ve kadın. Yani insanlığın sahip olduğu en önemli iki varlık. Tarımın önemini aktarmaya çalıştım. Kadının hayatımızdaki yerini ve önemini bilmem anlatmaya gerek var mı? Kadın elinin değdiği her şeyin daha iyi daha güzel olması gibi, girişimcilik konusunda da tarımda fark yaratacaklarına eminim. Gerek kalite konusunda, gerek çevre, gerek iklim koşullarına daha duyarlı olan kadının, sanayiye ve ticarete katılımı giderek artıyor. Aynı artışın tarım alanında da gerçekleşmesi, yıllardır çözülemeyen sorunlarla uğraşan ve giderek gerileyen tarım alanında ülkemize yeni ve çağdaş bir ivme kazandıracaktır. Dünya Gıda Günü ile ilgili de bir kaç şey söylemek istiyorum. Bu panelin, tarımın, sağlıklı gıdanın ve beslenmenin önemini anlamamıza, yeni öneri ve görüşler ortaya koymamıza vesile olmasını umuyor, panelin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise konuşmasında, “Kadınların mevcut tarım-gıda sistemindeki fotoğrafını elimize aldığımızda ne görüyoruz? Küresel ölçekte tarımsal istihdamın yaklaşık %40’ını kadınlar oluşturuyor. Bu oran, az gelişmiş ülkelerde %60’a ulaşıyor. Tarım-gıda değer zincirleri boyunca önemli sorumluluklar üstlenen kadınların doğal kaynaklar üzerinde de söz sahibi olmasına büyük ihtiyaç vardır. FAO-Türkiye Ortaklık Programları çatısı altında yürütmekte olduğumuz “Kimseyi geride bırakma: Türkiye ve Orta Asya’da kırsal kesimde kadınların güçlendirilmesi ve daha fazla katılımının sağlanması” başlıklı projeyle, Tacikistan, Türkiye ve Özbekistan'da kırsal kesimdeki kadınları desteklemeyi ve onların sosyoekonomik açıdan güçlenmeleri için elverişli bir ortamın yaratılmasına katkıda bulunuyoruz. FAO Türkiye Ofisi olarak, Türkiye’nin 13 ilinde desteklediğimiz 22 kooperatifle çiftçi ve üretici kadınlarımızın mesleki beceriler ve girişimcilik hamlesi kazanarak ve üretim ve karar süreçlerine katılıp tarımda fark yaratmaları için çalışıyoruz. Tarım ve gıda sektörlerindeki cinsiyet eşitsizliğini gidermeye yönelik bu mücadelede sizleri, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için, hiç kimseyi geride bırakmadan birlikte çalışmaya ve en önemlisi, kırsal kesimdeki kadınlarımızın fark yaratmalarını desteklemeye çağırıyorum.” dedi.

Panelde KEDV Yönetim Kurulu Başkanı Şengül Akçar, Anadolive-Aysu Gürman, FAO Türkiye Deneyimleri 2021 ile FAO Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Neşe Çakır, Beslenme Uzmanı ve FAO Destekçisi Dilara Koçak ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda Ahmet Aydemir, Kurşunlu Köyü Ev Pansiyonculuğu çalışmasıyla Bedriye Berber Engin,  Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Atiye Sönmez Erdoğdu ve Soma Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çalışmalarıyla Sinem Say yaşadıkları süreçleri ve deneyimlerini aktardılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.