Dijital Reklam Yatırımlarında video yüzde 123 arttı

Dijital Reklam Yatırımlarında video yüzde 123 arttı

Türkiye’de dijital medya yatırımlarının artışı yükselmeye devam ederken, yatırım miktarı bir önceki döneme kıyasla yüzde 78 artış göstererek 14 milyar 73 bin TL’ye ulaştı. Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği...

Türkiye’de dijital medya yatırımlarının artışı yükselmeye devam ederken, yatırım miktarı bir önceki döneme kıyasla yüzde 78 artış göstererek 14 milyar 73 bin TL’ye ulaştı.

Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına Deloitte’un hazırladığı Ocak-Haziran 2022 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre; Türkiye’de dijital reklam payı dünya ve Avrupa ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 67,24’e yükseldi. Programatik satın alma yüzde 74 ile istikrarlı ortalamasını korurken, yatırımların yüzde 76’sı mobil platformlardan elde edildi. Video reklamlar ise yine yeni nesil kullanıcılara stratejilerdeki önemini artırmaya devam etti. Video reklam kampanyalarının yüzde 123’lük artışıyla video yatırımlarının payı yüzde 34,3’e çıktı.

Son birkaç yılda “video reklamlar”ın pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline geldiğini belirten RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Değişen tüketim alışkanlıkları sebebiyle daha fazla tercih edilmeye başlanan video reklamların etkisi de gün geçtikçe artıyor. Özellikle yeni nesil kullanıcıların ana hedef kitleye dönüşmesi, dijital medya yatırımlarında video reklamlar üzerine yoğunlaşmayı sağladı. Video reklamları izleyenler mesajın yüzde 95'ini aklında tutarken, yazılı reklamları okuyanların yalnızca yüzde 10'u mesajları aklında tutabiliyor. Video reklamların etkinliğindeki bu artış yatırım tercihlerini de doğrudan etkiliyor” dedi. 

Dijital reklamlarla kişi bazında en çok erişime ulaşan endüstriler şöyle sıralandı:

Perakende

Medya

Eğlence

Otomotiv

Finans

Seyahat ve Turizm

Giyim

Beyaz Eşya

Gıda 

Kişisel Bakım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.