Digital Turbine, Dünya Kupası Araştırması gerçekleştirdi

Digital Turbine, Dünya Kupası Araştırması gerçekleştirdi

Digital Turbine, Türkiye’deki izleyicilerin Dünya Kupası sırasındaki davranış ve tercihlerinin yanı sıra markaların tüketicilerle nasıl etkileşim kurabileceğini anlamak ve analiz etmek adına Dünya Kupası Araştırması’nı...

Digital Turbine, Türkiye’deki izleyicilerin Dünya Kupası sırasındaki davranış ve tercihlerinin yanı sıra markaların tüketicilerle nasıl etkileşim kurabileceğini anlamak ve analiz etmek adına Dünya Kupası Araştırması’nı gerçekleştirdi.

Ankete katılanların %65’i Dünya Kupası’nı televizyondan izleyeceğini belirtirken, akıllı telefonlardan maçları takip edeceğini söyleyenlerin oranı %43. Türkiye turnuvadan elenmiş olsa dahi global futbol coşkusunu seyirciler yaşamaya hazır. Ankete katılanların %63’ü turnuvayı evlerinden takip edeceğini söylerken, çok da az olmayan %31’lik kısım turnuvayı Katar’daki stadyumlardan canlı olarak takip edeceğini bildiriyor. Ayrıca ankete katılanların %84’ünün genel olarak ayda birkaç spor yayınını izlediğini belirtmesi de futbolun Türkiye'de en popüler spor olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Ankete katılanların %78’i Dünya Kupası ve benzeri turnuvalar esnasında spor uygulamalarında daha fazla vakit geçirdiğini belirtirken, kullanıcıların çoğunluğu maçtan önce veya maçtan sonra spor uygulamalarını kullandığını söylüyor.

Uygulamalar özelinde ise, katılımcıların %31’i Dünya Kupası’nı izlerken en çok sosyal medya uygulamalarında vakit geçireceğini belirtirken, %28’i spor mobil oyun uygulamalarında, %21’i spor haber uygulamalarında ve %13’ü ise mesajlaşma uygulamalarında daha sık vakit geçireceğini söylüyor. Buna ek olarak kullanıcıların %78’inin Dünya Kupası’nı birden fazla cihazdan takip etmenin önemli olduğunu belirtmesi de araştırmanın öne çıkan önemli datalarından biri.

Bu kadar büyük ve global bir turnuva esnasında ise markalar için hedef kitlelerini yakalamak hiç olmadığı kadar önem arz ediyor. Ankete katılanların %74’ü Dünya Kupası esnasında karşılarına çıkan reklama dikkat edeceğini ve hatta tekrar izleyeceğini belirtirken, %71’i reklamını gördükleri ürünü satın almayı düşüneceğini belirtiyor. %66’sı ise ürünü reklamı gördükten 2-3 gün içerisinde satın alabileceğini söylüyor.

Burada markaların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de kullanıcıların reklamlardan beklentilerini karşılamak. Ankete katılanların %56’sı Dünya Kupası sırasında karşılaştıkları reklamların komik ve ünlü bir kişi barındırmasının önemli olduğunu düşünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.