Çin’in mülteci sorunuyla ilgili tutumu açıklandı

Çin’in mülteci sorunuyla ilgili tutumu açıklandı

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, önceki gün BM Mülteciler İcra Komitesi’nin 73. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Çin’in mülteci sorunuyla ilgili tutumunu ile uluslararası mültecileri koruma ve insani...

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, önceki gün BM Mülteciler İcra Komitesi’nin 73. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Çin’in mülteci sorunuyla ilgili tutumunu ile uluslararası mültecileri koruma ve insani çalışmalar için yaptığı çabaları açıkladı.

2022’de dünyada mülteci sayısının ilk defa 100 milyonu aştığını ve mülteci sorununun küresel güvenlik ve kalkınmaya yeni meydan okumalar getirdiğini hatırlatan Chen Xu, mülteci sorunlarının üstesinden gelmek için çok taraflılık çerçevesindeki işbirliğinin güçlendirilmesi, BM ve BM Mülteci Yüksek Komiserliği gibi çok taraflı örgütün mülteci sorununun çözümünde ve insani yardım sağlanmasında koordinasyon rolünü oynamasının desteklenmesi, Küresel Mülteci Anlaşması’nın somut hareketlerle yerine getirilmesi, küresel mültecileri koruma sisteminin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mülteci sorununun kökünden çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Chen, gelişmekte olan ülkelerin dünya genelinde mültecilerin yüzde 80’ini kabul ettiğini kaydederek, gelişmiş ülkelere mültecilere ve mültecileri barındıran ülkelere daha fazla destek verme çağrısında bulundu.

Chen, “Uluslararası toplum ve BM Mülteci Yüksek Komiserliği, mülteci sorununu çözme sürecinde tarafsızlık ilkesine ve BM’nin insani yardım için belirlediği ilkelere bağlı kalmalı.” ifadesini kullandı.

Başta ABD olmak üzere bazı Batılı ülkelerin, demokrasi ve insan hakları bahanesiyle çatışmaları başlatarak, başka ülkelerin içişlerine karıştığına ve insani felaket yarattığına dikkat çeken Chen Xu, ilgili ülkelere mülteci sorununun temel nedenlerini ortadan kaldırmak için gerekli sorumlulukları yerine getirme çağrısı yaptı.

Çin’in öteden beri mülteci sorununun çözümü için uluslararası işbirliğine aktif olarak katıldığını, somut hareketlerle sorunun çözümüne katkıda bulunduğunu hatırlatan Chen Xu, Çin’in salgınla mücadelede küresel işbirliğini arttırarak, dünyadaki 120’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 2 milyar 200 milyon doz aşı sağladığını, ayrıca çok taraflı veya iki taraflı işbirlikleriyle Afganistan, Güney Sudan, Irak, Ukrayna ve Myanmar’ın yanı sıra  BM Yüksek Komiserliği’ne de yardım sağladığını, “Küresel Kalkınma ve Güney Güney İşbirliği Fonu” aracılığıyla Afrika ülkelerinin salgınla mücadele etmesine destek verdiğini söyledi.

Chen, Çin’in küresel mülteci sorununun çözümüne daha büyük katkı yapmak için BM Mülteci Yüksek Komiserliği ve uluslararası toplumla işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.