“Çin’in gelişme deneyimleri paylaşılmalı, küresel barışçı gelişme pekiştirilmeli”

“Çin’in gelişme deneyimleri paylaşılmalı, küresel barışçı gelişme pekiştirilmeli”

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi Beijing’de devam ediyor. Bu toplantı, dünya çapında yakından takip ediliyor. Birçok yabancı yetkili ve uzman, Çin halkının geçen 10 yıl içinde ÇKP liderliği altında kaydettiği gelişme...

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi Beijing’de devam ediyor. Bu toplantı, dünya çapında yakından takip ediliyor.

Birçok yabancı yetkili ve uzman, Çin halkının geçen 10 yıl içinde ÇKP liderliği altında kaydettiği gelişme başarılarını yüksek takdirle değerlendirirken, Çin’le iş birliğini pekiştireceklerini, küresel barışçı gelişmeyi hızlandıracaklarını ifade etti.

Almaya Komünist Partisi Genel Başkanı Patrik Kobele basına verdiği demeçte, ÇKP’nin çok kısa bir süre içinde dev başarıları kaydettiğine dikkat çekerek, ÇKP’nin liderliğinde Çin halkının yoksulluktan kurtulduğunu, bunun Marksizm ile Çin’deki somut uygulamaların başarıyla birleştirilmesinin sonucu olduğunu vurguladı.  

Ürdün Çalışma ve İskan Bakanı Yahya Kisbi basına verdiği demeçte, Ürdün-Çin ikili ilişkilerinin iki ülkenin liderlerinin önderliği altında atılım niteliğinde ilerlemeler kaydettiğine işaret ederek, Ürdün tarafının Çin’den daha fazla gelişme deneyimleri öğrenmeye, önümüzdeki günlerde Çin ile çeşitli alanlarda iş birliğini pekiştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Belçika-Çin Ticaret Komitesi Başkanı Bernard Dewit basına verdiği demeçte, Çin liderlerinin öteden beri barışçı gelişmeye önem verdiğine, bunun tüm dünya için büyük önem taşıdığına işaret ederek, Avrupa ülkelerinin Çin ile barışçı gelişme yolu arayışlarını yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.   

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.