Çin’in 10 yıllık karnesi dünya birincilikleriyle dolu

Çin’in 10 yıllık karnesi dünya birincilikleriyle dolu

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nde açıklanan raporda, ülkenin son 10 yılda elde ettiği ekonomik ve sosyal başarılara vurgu yapılıyor. Bu dönemde Çin’in en büyük başarısı ülkede yoksulluğu bitirmek için...

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nde açıklanan raporda, ülkenin son 10 yılda elde ettiği ekonomik ve sosyal başarılara vurgu yapılıyor. Bu dönemde Çin’in en büyük başarısı ülkede yoksulluğu bitirmek için verilen mücadele oldu. Çin’de yoksulluk eşiğinin altında yaşayan 100 milyon insan yoksulluktan kurtarıldı. Tarım arazisi 12 milyon hektara ulaştı; bu da Çin halkının beslenme konusunda güvencesini oluşturdu.

Yine aynı dönemde Çin, dünyanın en büyük ekspres yol/otoyol şebekesini kurdu ve yine dünyanın en uzun yüksek hızlı tren şebekesini döşedi. 10 yıllık dönemde mal ticaret hacmi bakımından Çin, dünyanın ilk sırasına yükseldi. Öte yandan ülke, sayısı 140'ı aşkın ülke ve bölgenin şimdiden en önemli ticari partnerlerinden biri olma konumuna ulaştı.

Emeklilik sigortası şemsiyesi altındaki Çin yurttaşı sayısı toplam olarak 1,04 milyara ulaştı ayrıca temel sağlık sigortasının kapsadığı Çinli nüfus istikrarlı olarak artarak yüzde 95 oranına yükseldi. Kentlerde ve görece küçük yerleşim birimlerinde her yıl yeni istihdam edilen yurttaş sayısı 13 milyona ulaştı, internet kullanıcılarının sayısı da 1 milyar 30 milyon oldu.

Öte yandan, Çinli yurttaşların kişi başı yıllık geliri 2012 yılında 16 bin 500 yuan (yaklaşık 2 bin 293 dolar) iken, bu tutar 2021 yılında yaklaşık 35 bin 100 yuana (4 bin 879 dolara) çıktı. En önemlisi de, Çinlilerin ömrü uzamış, yaşam beklentisi ortalama 78,2 yıla yükselmesi oldu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.