Çin’e özgü büyük ülke diplomasisinde büyük başarılar elde edildi

Çin’e özgü büyük ülke diplomasisinde büyük başarılar elde edildi

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi basın merkezinin 4. basın toplantısı bu sabah düzenlendi. ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Shen Beili ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu,...

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi basın merkezinin 4. basın toplantısı bu sabah düzenlendi.

ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Shen Beili ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, “Xi Jinping’in diplomasi düşüncesi önderliği altında, Çin’e özgü büyük ülke diplomasisinde kaydedilen ilerlemeler” hakkında bilgi verdi.

ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Shen Beili basın toplantısında, dış ilişkiler çalışmasının ÇKP’nin önemli bir çalışma cephesi olduğuna işaret ederek, Çin’in ulusal diplomasisinin önemli bir parçasını oluşturduğunu ve Çin’e özgü büyük ülke diplomasisinin önemli bir yansıması olduğunu kaydetti.

Shen, partinin dış ilişkiler çalışmalarının, Xi Jinping’in yeni dönemde Çin’e özgü sosyalizm düşüncesini dünyaya tanıtmayı, partinin iktidar konumuyla sistem güvenliğini korumayı hedeflediğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu ise basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçen 10 yıl içinde çekirdeğinde Xi Jinping’in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi’nin liderliği altında, Çin’e özgü büyük ülke diplomasisinin birçok zorluğun üstesinden gelerek çok yönlü, atılım niteliğinde tarihi başarılar kaydettiğini söyledi.

Ma, bu süreçte, Çin’in küresel etkisinin önemli ölçüde arttığına işaret ederek, Çin’in günümüzde yüksek boyutta küresel yönetişime katıldığını, çok taraflılığının korunmasında kritik güç haline geldiğini ve Çin’in sorumlu büyük ülke imajının küresel arenada her geçen gün daha da kuvvetlendiğini vurguladı.

Ma Zhaoxu, ÇKP 18. Ulusal Kongresi’nin düzenlenmesinden bu yana geçen süre içinde ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in devlet başkanlık diplomasisini bizzat ilerlettiğine işaret ederek, Çin’e özgü büyük ülke diplomasisine ışık tuttuğu gibi, kaosa bürünen dünyaya umut verdiğini söyledi.

Ma, Xi Jinping’in geniş küresel vizyona sahip olup, büyük ülke lideri sorumluluğunu üstlenerek, Çin’in somut şartlarına ve dünya halkının beklentilerine uyan bir dizi yeni düşünce ve inisiyatif ortaya koyduğunu, Çin’in diğer ülkelerle ortaklık ilişkilerini geliştirmek için yol haritası çizdiğini söyledi.  


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.