Çin’den iki panda Dünya Kupası öncesi Katar’a taşınıyor

Çin’den iki panda Dünya Kupası öncesi Katar’a taşınıyor

İki dev panda, Çin ile Katar arasında bu türle ilgili bir araştırma ve koruma konusunda yapılacak iş birliği programı çerçevesinde bu ülkeye gönderilmek üzere, 18 Ekim Salı günü, Güneybatı Çin eyaleti Sichuan’da bulunan...

İki dev panda, Çin ile Katar arasında bu türle ilgili bir araştırma ve koruma konusunda yapılacak iş birliği programı çerçevesinde bu ülkeye gönderilmek üzere, 18 Ekim Salı günü, Güneybatı Çin eyaleti Sichuan’da bulunan üreme merkezini terk etti.

Dev pandalara ilişkin araştırma ve koruma merkezi olan Ya’an üssünden ayrılan iki pandanın biri Si Hai adlı üç yaşında bir dişi, diğeri de Jing Jing adındaki dört yaşında olan erkek. Her iki panda Katar’a Chengdu’nun Shuangliu uluslararası havalimanından kalkacak özel bir uçakla nakledilecek. 

Söz konusu pandalarla ilgili iş birliği programı, Çin ile Ortadoğu arasında gerçekleşecek ilk program. Çin Dev Panda Araştırma ve Yetiştirme, Koruma Merkezi, bu hayvanlarla yolculukları sırasında ilgilenmek ve onlara yeni ortamlarına alışma sürecinde yardımcı olmak üzere deneyimli bakıcıları ve veterinerleri görevlendirdi. 

Pandalar, bir aydan bu yana sağlık kontrollerinden geçtiler ve karantinaya alındı. Merkez, her ikisinin de tamamen sağlıklı olduğunu açıkladı. Öte yandan Çinli uzmanlar pandaların Katar’da yaşayacakları mekana yönelik tavsiyelerde bulundukları gibi pandaların yetiştirilme ve yaşam koşullarını düzenleme konusunda profesyonel bir ekip oluşturulmasına katkıda bulundu. 

Çin ve Katar, Mayıs 2020’de dev pandaların korunması için ve her iki ülkedeki biyoçeşitliliğin ve nesli tehdit altındaki türlerin korunması konusunda uluslararası işbirliğini teşvik amacıyla yapılacak araştırma için bir iş birliği sözleşmesi imzalamıştı. İki pandanın bugün Katar’a gönderilmesi de bu iş birliği sözleşmesi bağlamında gerçekleşiyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.