Bodrum Turizm Forumu

Bodrum Turizm Forumu

Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Akdeniz Turizm Vakfı ve 34. Amerikan Hastanesi The Bodrum Cup iş birliğiyle Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da düzenlenen forumda, ''Mavi ekonomi hakkında yeniden düşünmek'' başlığıyla...

Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Akdeniz Turizm Vakfı ve 34. Amerikan Hastanesi The Bodrum Cup iş birliğiyle Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da düzenlenen forumda, ''Mavi ekonomi hakkında yeniden düşünmek'' başlığıyla paneller ve think-tank toplantıları gerçekleştirildi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde gerçekleşen, gezegeni koruyan, insanları gözeten ve refahı artıracak sürdürülebilir bir denge sunan turizm faaliyetlerini teşvik etmeyi hedefleyen foruma, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, PM Üyesi Gizem Sayar Özcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Avrupa Birliği kurumlarından ile Akdeniz ülkelerinden turizm konusunda karar vericiler, fikir önderleri, oda başkanları, Bodrum Cup Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Genel Müdürü Mehmet Doğan Ferman, ulaşım uzmanları, çevreciler, sektör paydaşları ve gazeteciler katıldı.  

Kıdemli Yapımcı ve Africa Matters programının sunucusu Adesewa Josh’un moderatörlüğünde başlayan forumun açılışında konuşan Bodrum Cup Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Bodrum Cup’ın sadece bir yarış değil Bodrum’un tüm güzelliklerinin bir haftaya sığdırılmış hali olduğunun altını çizerek, “Kurum olarak hedefimiz sürdürülebilirliği sağlamak, Bodrum Cup’ın arkasında herkesi birleştirmek.” dedi. 

 “Hedefimiz, mavi ekonomi ve sürdürülebilir turizm”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, forumla Akdeniz ve Türkiye turizmini geleceğe taşıyacak sürdürülebilir projelerin gündeme getirilmesine fırsat sunduklarına dikkati çekerek, “Bodrum olarak mavi ekonominin ve sürdürülebilir turizmin liderliğini hedefliyoruz.'' diye konuştu.

Aras, ortak gelecek için bir fırsat bölgesi oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak, ''Turizm sektörünün dünyada dayanıklığının artırılması ve sürdürülebilir hale dönüşmesi için çaba göstermemiz gerekiyor. Bodrum olarak kültürel değerlerimizle ve doğamızla büyük bir potansiyele sahibiz. Sadece deniz ve kum değil, eko turizm, kırsal turizm, kültürel turizm gibi pek çok imkan sunabiliyoruz.'' görüşünü aktardı.

''Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır.'' diyerek gelecek için umutlu olunması gerektiği mesajını veren Aras, ''Toplantıdan sonra somut bazı projeleri bugünden çekip alacağız ve 14 Ekim 2023’te bazılarını da hayata geçirmiş olacağız. Bir dahaki toplantıda hep birlikte sonuçlarını görmüş olacağız.'' ifadesini kullandı.

Osman Gürün: “Akdeniz’i barış denizi haline getirmeliyiz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın 1448 kilometre kıyı uzunluğuyla pek çok turistik destinasyona sahip bulunduğuna, Bodrum’un bu açıdan bir amiral gemisi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Turizm, barışı, sevgiyi ve karşılıklı anlayışı olumlu etkileyecek önemli bir hareket. İnsanlar birbirini tanıdıkça sabit fikirlerden uzaklaşabilir. Kavganın olduğu yere turist çekmek mümkün değil. Bunun için önemli konu, Akdeniz’i bir barış denizi haline getirmek; birbirimizin kültürünü, arkeolojik değerlerini daha çok tanımak ve birbirimizi daha çok sevmeyi sağlamaktır. Bu toplantının da amacı bu. Çocuklarımız ve gelecek nesillerimiz için daha güzel bir dünya yaratabiliriz. Sizler bu amaçlara dolaylı olarak etki eden çok önemli aktörlersiniz. Çabanız için sizlere teşekkür ediyorum.” 

Malta merkezli Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra da turizmin kültürel değişimi sağlayan ve barışı getiren en önemli unsurlardan biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Biz, Akdeniz’de başka çıkarlardan ötürü ayrı düştüğümüz tüm taraflarla bir araya gelmek istiyoruz. Akdeniz Turizm Vakfını bu vizyonla kurduk. Bu vizyonumuzu gelecekte de artırarak sürdürmeyi amaçlıyoruz. Hepimiz aynı veya benzer kültürü paylaşıyoruz. Dinlerimiz, görüşlerimiz belki farklı olabilir ama bunlar, bir araya gelmemize, çözümler geliştirmemize engel olmamalı.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.