Başkan Büyükkılıç, İlber Ortaylı’nın söyleşisine katıldı

Başkan Büyükkılıç, İlber Ortaylı’nın söyleşisine katıldı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 5. Kayseri Kitap Fuarı’nın son gününde ünlü Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın söyleşisine katılarak Ortaylı’ya çiçek takdim etti. Söyleşide, ünlü...

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 5. Kayseri Kitap Fuarı’nın son gününde ünlü Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın söyleşisine katılarak Ortaylı’ya çiçek takdim etti.

Söyleşide, ünlü Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ortaylı, Anadolu’daki yerleşimlerin isimleri konusunda etimolojik ve tarihi anlamda bilgiler verdi, tarihteki çarpıcı örnekleri de paylaşarak katılımcıları bilgilendirdi. Ortaylı, tarihteki toplumsal yapıya da değindiği söyleşisinde, tarihin sırlarını okurları ile paylaştı.

Kayseri’nin önemli olduğunu dile getiren yazar Ortaylı, Kayseri’nin kendine göre bir zihniyeti, mantalitesi olduğunu kaydederek, “Mühim olan böyle bir memleketin bu ziraata, bu ekonomiye, bu sanayiye katkısı bu kadar büyük olan bu memleketin neleri yapabileceğidir. Şunu çok iyi bilirsiniz, nereye giderseniz gidin döneceğiniz yer burasıdır. Ve bir şeye dikkat etmelisiniz, para bulunur, enerji bile temin edilebilir, bulunamayacak şey insandır. Türkiye’nin insan zenginliği Türklerindir. Başka yerlerdeki Türklerin de insani zenginliği, enerjisi, bilimsel katkısı varsa o da buranındır. Bu çok önemlidir” dedi.

Yoğun katılımla gerçekleşen söyleşinin başında teşrifleri için Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ortaylı’ya teşekkür eden Başkan Büyükkılıç, “Sevgili gençler, hocamıza nezaketinden, bizleri yalnız bırakmadığından, şehrimizi gerçekten onurlandırdığından dolayı teşekkür ediyoruz. Sizler de iyi ki varsınız” diyerek bu çalışmada emeği olan herkese teşekkür etti. Büyükkılıç, Ortaylı’ya çiçek takdiminde bulunarak, el dokuması kilim hediye etti.

Ortaylı sahnede birkaç öğrencinin kitabını da imzalayarak programını noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.