Babacan: "Emekçilerin can verdiği sisteme son vereceğiz"

Babacan: "Emekçilerin can verdiği sisteme son vereceğiz"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Madencilik ve Enerji Eylem Planı’nı açıkladı. Konuşmasına Amasra’daki maden ocağı patlamasında hayatını kaybeden 41 işçiyi isimleriyle anarak başlayan Babacan, Türkiye’nin...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Madencilik ve Enerji Eylem Planı’nı açıkladı.

Konuşmasına Amasra’daki maden ocağı patlamasında hayatını kaybeden 41 işçiyi isimleriyle anarak başlayan Babacan, Türkiye’nin son 40 yılda bini aşkın madencisini, görevi başındayken kaybettiğini öne sürerek, şunları söyledi:

“Güçlü bir şekilde ‘İtirazımız var’ diyoruz. Geçmişten ders çıkarılmamasına, iş güvenliğini yok sayan çalışma sistemine itiraz ediyoruz. İnsanların tedbirsizlikten, denetimsizlikten göz göre göre ölmelerine, yargılamaların adil olmamasına itiraz ediyoruz.” 

Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki konuşmasında kullandığı “Ben kaza ve kadere iman etmiş bir insanım” sözünü hatırlatarak, “Karşısındakiler de iştahla alkışlıyor. Bir sakin olun, bir mahcup olun. İnsanların kutsallarını istismar etmenin sırası değil. Hepimiz kadere inanıyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısında maden patlaması kazasında taraf olduğunu iddia eden Babacan, “Uzun uzun tedbirler okuyor kürsüden. ‘Şu tedbiri aldık, bu tedbiri aldık’ diye. Sen bu açıklamayı yaptıktan sonra savcıların elini kolunu bağlıyorsun. Taraf oluyorsun. Derhal, bu işin başındakilerin hemen görevde el çektirilmesi ve soruşturmanın tarafsız ve bağımsız şekilde yapılması gerekiyor.” dedi.

"Emekçilerin can verdiği, çevrenin yok edildiği sisteme son vereceğiz"

Babacan, “Madenci ölümleri, Türkiye’nin üstünde bir kara lekedir.” diyerek, şunları kaydetti:

“Biz bu lekeyi sileceğiz. Meselenin can güvenliği ve çevre perspektifi var. Emekçilerin can verdiği, çevrenin yok edildiği bu madencilik sistemine son vereceğiz. İktidarımızın ilk 6 ayında ‘Sorumlu Madencilik İlkeleri’ni Türkiye’ye getireceğiz. Maden kazalarının istisna olduğu, insana ve çevreye değer verilen ülkelerin kurallarını örnek almak fazilettir. Bilmiyorsan, öğreneceksin. ‘İlim Çin’de bile olsa git öğren’ demiş. Daha fazla can kaybına tahammülümüz yok.”

Demokrasi mekanizmalarını sağlamlaştıracaklarını söyleyen Babacan, “Bağımsız denetimi esas alacağız. Tam demokrasi hayat kurtarır. Tam demokraside bağımsız denetim, güçler ayrımı vardır. Yargı yürütmenin etkisi altında kalmadan denetimi yapar.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin bir Enerji Bakanlığı yok”

Babacan, eylem planının enerjiyle ilgili bölümünü ise şu sözlerle tanıttı:

“Tarihimizin en uzun süre bakanlık yapmış insanlarından biri olarak söylüyorum: Ülkemizin şu anda bir Enerji Bakanlığı yok. Yetki zaten Algıları Ayarlama Enstitüsü olarak çalışan İletişim Başkanlığı’nda.”

“Enerji piyasalarını özgürleştireceğiz”

Enerji piyasalarını özgürleştirerek, rekabetin önünü açacaklarını iddia eden Babacan, “Herkes hak ettiğini alacak. Öngörülebilir bir sektör oluşturacağız. ‘Sen özel sektörsün, riskine katlanacaksın’ diyorlar. Sen devlet olarak oyun sahasını bir o tarafa bir bu tarafa bük, sonra ‘Riskine katlanacaksın’ de. Kusura bakmayın, özel sektör sizin keyfinize katlanmak zorunda değil.” diye konuştu.

“Dar gelirliye indirimli tarife uygulayacağız”

Babacan, elektrik ve doğalgaz faturalarında dar gelirli ailelere indirimli tarife uygulayacaklarını belirterek, “Hiçbir vatandaşımızın faturalar nedeniyle geçim sıkıntısı çekmeyeceğini söylüyoruz. Küçük konutlarda, az tüketen ve ihtiyacı olan hanelerde bu konuyu Asgari Gelir Desteği projemizle entegre edip çözüm sunacağız. Kimse ay sonu faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünmeyecek.” ifadelerini kullandı.

“Arama, sondaj ve üretim faaliyetlerinin kat kat fazlasını yapacağız”

DEVA Partisi iktidarında doğalgaz ve petrol arama, sondaj ve üretim faaliyetlerine daha fazla önem vereceklerini söyleyen Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu andakinin kat kat fazlasını yapacağız. Kendi imkanlarımızı daha çok devreye sokacağız. Olmayanı var gibi gösterme, 1 birimi 100 birim gösterme gibi bir şey olmayacak. Sadece hız değil, akıl da kazandıracağız. Hakiki faaliyetlerle enerjide atılım gerçekleştireceğiz.”

“Akdeniz’deki paylaşım Türkiye’nin aleyhine işliyor”

Babacan, Akdeniz’deki ekonomik bölge paylaşımının Türkiye’nin aleyhine işlediğini öne sürerek, “Sen dünya aleme ‘Mısır benim düşmanım’ deyince Mısır da ‘Madem öyle, ben de Rumlarla, İsrail’le, Yunanistan’la konuşurum’ dedi. Akdeniz’i aleyhimize paylaşıyorlar. Mısır gibi önemli bir ülkeyle arayı bozarsan kaybolan haklarını yeniden kazanmak için kıvranır durursun.” dedi.

“Akdeniz ve Karadeniz’in kaynaklarından bol bol istifade edeceğiz”

Avrupa’nın enerji bağımlılığını azaltmada Türkiye’nin önemli bir rolü olduğuna işaret eden Babacan, “Ama ilişkiyi bozarsan kendi enerji kaynaklarına ulaşamazsın. Avrupa’nın enerji bağımlılığını azaltmakta Türkiye’nin çok önemli bir rolü var. Bir kişinin kuru inadına feda edilmiş durumda. Dış politikada akılcı ve barışçıl politika izleyeceğiz. Böylece hem Akdeniz’in hem de Karadeniz’in kaynaklarından bol bol istifade edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Eylem planının ayrıntılarını paylaşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Candan Karlıtekin, madenciliğin gayrisafi milli hasılaya verdiği katkıyı yetersiz bulduklarını söyledi.

“Bunu rahatlıkla üç katına çıkaracağımızı hesap ettik” diyen Karlıtekin şöyle konuştu:

“İş sağlığı ve güvenliği konusunu denetimle halledebiliriz. Madencilikte bütün ekipmanları sağlayacaksınız, altyapıyı yapacaksınız, en son teknolojiyi kullanacaksınız. Bu kadar maliyetle buradan çıkan hasıla kurtarmıyorsa yapmayacaksınız o işi. Devlet olarak yaptırmayacağız.”

“Bölgesel lider olacağız”

Karlıtekin, Türkiye’nin ölçek ve kapasite olarak her alanda lider olabilecek konumda olduğunu dikkati çekerek, “Biz bunu Türk Hava Yolları üzerinden hava ulaştırmasında sağladık. Aynı şekilde bölgesel olarak enerji meselesinde biz pivot rolü oynayacağız. Lider olacağız. Türkiye kimsenin vazgeçemeyeceği bir ülke haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.