Avustralya, BM işkenceyi önleme heyetinin hapishane ziyaretini reddetti

Avustralya, BM işkenceyi önleme heyetinin hapishane ziyaretini reddetti

Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde 23 Ekim’de yer alan habere göre, BM işkenceyi önleme heyetinin Avustralya’ya yönelik ziyareti iş birliği eksikliği nedeniyle durduruldu. BM heyeti New South Wales eyaleti dahil birkaç...

Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde 23 Ekim’de yer alan habere göre, BM işkenceyi önleme heyetinin Avustralya’ya yönelik ziyareti iş birliği eksikliği nedeniyle durduruldu. BM heyeti New South Wales eyaleti dahil birkaç yerdeki hapishaneleri ziyaret etme talebinde bulunurken Avustralyalı siyasetçiler ulusal egemenlik gerekçesiyle ziyaret talebini reddetti.

Avustralya’nın en büyük eyaleti New South Wales’nin valisi Dominic Perrottet, BM İşkenceyi Önleme Alt Komitesi’nin ziyaret talebini reddetmeyi savunurken, yerli hapishanelerdeki yönetim seviyesinin yüksek ve Avustralya’nın egemen bir ülke olduğunu dile getirdi.

BM İşkenceyi Önleme Alt Komitesi, Pazar günü yaptığı açıklamada, New South Wales’in yerli tutuklama merkezine yönelik ziyaretinin engellendiği ve bunun işkenceyi önleme temalı seçmeli protokolün yükümlülüklerine aykırı olduğuna dikkat çekti.

BM heyetinin Queensland eyaletindeki hapishaneleri ziyaret etmesi de yasaklandı ve BM heyeti, 27 Ekim’e kadar sürmesi beklenen ziyaretini 23 Ekim’de askıya almak zorunda kaldı.

Heyet, istedikleri bilgi ve belgelere ulaşamadığını ve Avustralya’nın kendi yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirtti.

Avustralya’nın taraf olduğu işkenceyi önleme temalı seçmeli protokolün gereği, BM İşkenceyi Önleme Alt Komitesi, her taraf ülkeye haber vermeden hapishane, emniyet müdürlüğü ve tutuklama merkezlerini ziyaret etme yetkisine sahiptir.

Avustralya hükümetine bağlı bir araştırma kuruluşu bu yılın başında 2 rapor yayımlayarak, ülkedeki yerlilerin hapishaneye girme oranının yüksek seyretmesinin arkasında ırkçılık ve polisin yasaları yerine getirme konusunda ayrımcılık yapmasının olduğu belirtildi.

Avustralya’nın yüzde 3,3’ünü oluşturan yerlilerin, tutuklular arasındaki oranının yüzde 29 olduğu biliniyor. Bu rakam, Avustralya’nın kuzey kesiminde yüzde 84’e kadar çıkıyor. Geçen 30 yılda en az 474 yerli, tutuklu olduğu sırada hayatını kaybetti.

Bunun Avustralya’daki ciddi insan hakları sorununu yansıttığına dikkat çeken Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, kendisini insan haklarını korumada emsal gösteren Avustralya’nın raporlarını iyice araştırması ve kendi sorunlarını çözmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.