5 devlet bankası 1.2 trilyonluk desteği artırma karar aldı

5 devlet bankası 1.2 trilyonluk desteği artırma karar aldı

Çin’de devlete ait beş büyük banka tarafından dün açıklanan verilere göre, yılın ilk üç çeyreğinde bu bankaların sağladığı yeni kredi miktarı yıllık yüzde 33,7 artışla 8 trilyon 830 milyar yuana (1,23 trilyon dolar)...

Çin’de devlete ait beş büyük banka tarafından dün açıklanan verilere göre, yılın ilk üç çeyreğinde bu bankaların sağladığı yeni kredi miktarı yıllık yüzde 33,7 artışla 8 trilyon 830 milyar yuana (1,23 trilyon dolar) ulaştı. Beş banka, kredileri hızlandırma ve reel ekonominin istikrarı ile uzun vadeli gelişimini etkin bir şekilde destekleme taahhüdünde bulundu.

Ülkenin bankacılık düzenleme kuruluşu, devlete ait Çin Bankası (BOC), Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), Çin Ziraat Bankası (ABC), İletişim Bankası ve Çin İnşaat Bankası’nın ekonomik büyümeyi hızlandırmak için imalat sanayine yönelik orta ve uzun vadeli kredileri daha da artırmaya çağırdı.

ICBC, ABC ve CCB'nin her biri eylül ayı sonu itibariyle, 2 trilyon yuandan fazla kredi dağıttı. Beş bankanın ocak-eylül dönemindeki kredi akışlarına bakıldığında, imalat, yeşil finans ve kapsayıcı finans gibi kilit sektörlerin krediler için en cazip alanlar arasında olduğu görüldü.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.