3 ilde akaryakıt kaçakçılarına operasyon

3 ilde akaryakıt kaçakçılarına operasyon

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibi tarafından Eskişehir, Burdur ve Kütahya’da akaryakıt istasyonlarına yönelik olarak operasyonlar gerçekleştirildi....

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibi tarafından Eskişehir, Burdur ve Kütahya’da akaryakıt istasyonlarına yönelik olarak operasyonlar gerçekleştirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekipleri akaryakıt kaçakçılığı açısından riskli olarak değerlendirilen bayilere yönelik çalışma başlattı.  Gerçekleştirilen operasyonlarda istasyonlarda pompa, yazarkasa ve otomasyon sistemleri devre dışı bırakılarak kaçak akaryakıt satılmasını sağlayan ve aynı zamanda yazarkasalardan satış verilerinin silinmesi sağlayan düzenekler tespit edildi.

İlk operasyon, Eskişehir’de bir akaryakıt istasyonunda gerçekleştirildi. Söz konusu istasyonda otomasyon ve yazarkasaları devre dışı bırakarak kaçak akaryakıt satmaya imkan sağlayan düzenek ortaya çıkartıldı, ayrıca istasyonda bulunan yazarkasalar ve arabirim ünitelerinin bazılarının mühürsüz olduğu bilgisine ulaşıldı.

Diğer operasyon ise Burdur’da gerçekleştirildi. İstasyonda savcılık talimatıyla detaylı bir arama yapan ekipler kaçak akaryakıt satışı yapılmasını sağlayan birçok malzeme ele geçirdi.

Aramada;  otomasyon sistemine paralel çalışan arabirim ünitesi, pompa beyni, prop, paralel çalışan sistemi kontrol eden kumanda, yazarkasa silmede kullanılan programlı bir bilgisayar ile tüp dolumu yapılan dönüştürücülere ulaşıldı.

Kütahya'da gerçekleştirilen operasyonda ise, otomasyon sistemini devre dışı bırakarak kaçak akaryakıt satışına olanak sağlayan düzenek tespit edildi. Kaçakçıların yapılan yasadışı düzeneğe DVR cihazı görünümü verdiği ortaya çıkarıldı.

Gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda farklı yöntemler kullanarak kaçak akaryakıt satışı yapılmasına ve kamunun yüz binlerce lira zarara uğratılmasına izin verilmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.