“2022 İnsani Gelişme Raporu’nun Gaziantep Tanıtım Toplantısı” düzenlendi

“2022 İnsani Gelişme Raporu’nun Gaziantep Tanıtım Toplantısı” düzenlendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde “2022 İnsani Gelişme Raporu’nun Gaziantep Tanıtım Toplantısı” Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. İnsanlığı...

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde “2022 İnsani Gelişme Raporu’nun Gaziantep Tanıtım Toplantısı” Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

İnsanlığı ve gezegeni daha iyi bir geleceğe taşımayı amaçlayan toplantıda, UNDP tarafından yayımlanan Gaziantep özelindeki “2022 İnsani Gelişme Raporu” kapsamında ekonomik refah, demografik, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda sahip olduğu veriler ışığında kentin mevcut durumu anlatıldı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, çok özel bir zamana şahitlik yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ortak evimiz olan gezegenimizi, artık koruyarak kullanmamız gerektiğini ve yaklaşık 40 yıldır konuştuğumuz konuları, dünyadaki bütün canlılar ve insanlık için artık eyleme dönüştürmemiz gerekiyor. Özellikle hem UNDP raporlarından hem de tecrübelerim doğrultusunda; insan hakları, kadın hakları, hayvan haklarıyla ilgili çok önemli imkanların ve fırsatların önünü açtık. Kurucu Aile Bakanlığı dönemimde de bu konu başlıklarının hukuki boyutunu ele aldık; önce eğitim, önce insan, önce sağlık diyerek. Ama daha da mühimi bunlarla ilgili sorunların çözme kapasitesini artıran çok önemli hukuki düzenlemeler hayata geçirdik.”

Başkan Şahin, finans gücü için yeni bir alternatif kaynak bulmanın gerekliliğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“UNDP’nin önemi burada çok yüksek. Kendilerine teşekkür ediyorum. En hızlı çalıştığımız kurumumuz. Çok iyi iş birlikleri hayata geçiriyoruz. İnşallah biz birlikte iş yapma modeli olan Gaziantep Modeli’ni bir dünya modeli haline getireceğiz. Önümüzde çok büyük bir yeşil kalkınma var. Çin’in ve ABD’nin verilerle sabit şekilde dünyayı büyük oranda kirlettiğini görüyoruz. Her şeyden önce dünyanın kirletilmesini engellemeliyiz. Gaziantepli sanayicilerin bir derdi var. Bunun için yatırım yapıyor. Sanayici yeşil sertifika programına geçmeden ihracat yapamayacak. O zaman bizim taahhütlerimizin arkasında sağlam durmamız ve bu modeli hayata geçirmemiz gerekiyor. Akıllı sanayi olacağız. Ama hala tam istediğimiz noktada değiliz, yalınlaşamadık.”

Toplantıda “2022 İnsani Gelişme Raporu”nu Gaziantep özelinde sunumla anlatan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise mülteci, insani gelişim endeksi ve ekolojik çalışmalarla Gaziantep’in sadece Türkiye’ye değil, dünyaya ilham kaynağı olduğunu belirterek, “Yatırım anlamında doğa bazlı çözümler getirmemiz gerekiyor. Küresel kamu yararının sağlanmasına yönelik yatırımlar yapmamız gerekiyor. Yeşili korumak için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hidrojenli araç projesiyle radikal kararlar alıyor. Bu tür kararları birçok yerel belediyenin ülke yönetiminin hızlıca alması çok önemli.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.