Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

Son dönemde dalgalı bir görünümle birlikte toparlanma çabasının gözlendiği küresel risk iştahı yeni haftaya da olumlu bir başlangıç yaptı. Avrupa’da ve ABD’de açıklanan öncü PMI verileri ekonomilerde zayıflamaya işaret...

Son dönemde dalgalı bir görünümle birlikte toparlanma çabasının gözlendiği küresel risk iştahı yeni haftaya da olumlu bir başlangıç yaptı. Avrupa’da ve ABD’de açıklanan öncü PMI verileri ekonomilerde zayıflamaya işaret ederken, mevcut durumdaki resesyon endişelerini de destekledi. Perşembe günü gerçekleşecek ECB toplantısı ile ABD’deki büyüme verisi haftanın en önemli gelişmeleri olup, risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:00 Türkiye - Reel Kesim Güven Endeksi Önem: Orta

•    17:00 ABD – CB Tüketici Güven Endeksi Önem: Yüksek

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 10 yıllık tahvil ihalesinde bileşik faiz %10,76 olarak kaydedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada " Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ilk temel atma törenini gerçekleştireceğiz. 29 Ekim'de TOGG'un banttan indirilme törenine katılacağız." dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamu maliyesinde gerçekleştirdikleri teknoloji reformuyla yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, "Geliştirdiğimiz yerli ve milli yazılım teknolojisiyle bütçenin oluşturulmasından kesin hesabın çıkarılmasına kadar tüm mali süreçleri elektronik ortama taşıyoruz." ifadesini kullandı. Yurt içinde bugün ekim ayına ilişkin imalat güveni ve kapasite kullanım oranlarının açıklanması bekleniyor.

Euro Bölgesi

S&P Global verilerine göre Euro Bölgesi'nde öncü imalat PMI endeksi Ekim'de 48,4'ten 46,6'ya gerileyerek 29 ayın en düşük seviyesine indi. Hizmet PMI endeksi tahminlere paralel olarak 48,8'den 48,2'ye geriledi. S&P Global Şef Ekonomisti Chris Williamson "Euro Bölgesi ekonomisi, üretim kaybındaki hızlanma ve talep görünümündeki kötüleşmeyle birlikte muhtemelen son çeyrekte daralacak. Resesyon gittikçe artan bir şekilde kaçınılmaz görünüyor" yorumunu yaptı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından yaşanan enerji krizi Almanya'da imalat sektörüne baskı yapıyor. Almanya'da cuma günü açıklanacak verinin ekonominin yüzde 0,2 daraldığını göstermesi bekleniyor. Fransa'nın ise hizmet sektöründe yaşanan büyüme sonrası bu çeyrekten itibaren daralabileceği belirtildi.

ABD

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel gelişmelerin piyasa oynaklığını artırmasından dolayı finans sektörünü yakından takip ettiklerini belirterek, ülkede finansal risklerin gerçekleşebileceği bir ortam bulunduğu için dikkatli olduklarını ifade etti. Yellen, Menkul Kıymetler Sanayi ve Finansal Piyasalar Birliği'nin (SIFMA) yıllık toplantısında, ABD ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeye geçişine odaklandıklarını belirtti. Öte yandan ABD’de iş dünyası aktivitesi Ekim'de enflasyon endişeleri ve azalan taleple dördüncü ayda da daralmaya devam etti. S&P Global tarafından açıklanan verilere göre ABD'de imalat PMI endeksi 52'den 49,9'a geriledi. Beklenti 51'di. Hizmet PMI endeksi 49,3'ten 46,6'ya inerek Mayıs 2020'den beri en kötü ikinci değeri aldı. Beklenti 49,5'ti. Bileşik PMI ise 49,5'ten 47,3'e geriledi.”

Kaynak Gedik Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.