Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

Son aylarda ön plana çıkan agresif sıkılaşma ve resesyon korkularıyla baskı altında kalan küresel risk iştahında bu hafta bir miktar toparlanma çabası gözlenmesine karşın gündemdeki ana risk başlıkları varlığını korumaya...

Son aylarda ön plana çıkan agresif sıkılaşma ve resesyon korkularıyla baskı altında kalan küresel risk iştahında bu hafta bir miktar toparlanma çabası gözlenmesine karşın gündemdeki ana risk başlıkları varlığını korumaya devam ediyor. ABD’de açıklanan finansal sonuçlar ve ekonomik veri akışları piyasaların yakın takibinde yer alıyor. Önümüzdeki günlerde de merkez bankalarına yönelik beklentiler ve resesyon endişeleri risk iştahını ve fiyatlamaları şekillendirmeye devam edecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    12:00 Euro Bölgesi – TÜFE Önem: Yüksek

•    15:30 ABD – Konut Başlangıçları Önem: Orta 

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın menkul kıymet tesisine ilişkin güncellemesinin ardından 10 yıllık tahvil getirisinde 161 baz puanlık düşüş kaydedildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın menkul kıymet tesisi düzenlemesi tahvil getirilerinde sert düşüş getirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, liralaşma stratejisi kapsamında bankalar için uyguladığı Türk lirası cinsinden menkul kıymet tesisi oranını %3 seviyesinden %5’e yükseltmişti. Yurt içinde bugün açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

Euro Bölgesi

Almanya'da yatırımcı güveni Ekim'de ılımlı biçimde arttı ancak yine de rekor düşük seviyelere yakın kalmaya devam etti. ZEW ekonomik beklenti endeksi Ekim'de eksi 61,9'dan eksi 59,2'ye çıktı ve ekonomist tahminlerinden iyi geldi. Cari koşullar endeksi eksi 60,5'ten eksi 72,2'ye geriledi ve pandemiden beri en düşük seviyeye indi. Avrupa Otomobil İmalatçıları Birliği'nin (ACEA) açıkladığı verilere göre Avrupa Birliği ve İngiltere'de otomobil satışları Eylül'de yıllık bazda yüzde 7,9 artarak 1.05 milyona yükseldi. Satışlar 13 ay üst üste gerilemişti. Sadece AB'de satışlar yüzde 9,6 arttı. Yükselişe rağmen çip sıkıntılarından enerji krizine kadar sektörün karşı karşıya olduğu birçok gelişme nedeniyle satışlar pandemi dönemi öncesindeki 2019 seviyelerinin oldukça altında kaldı.

ABD

ABD'de enflasyona ilişkin göstergelerin daha kalıcı sinyaller vermesi para politikası cephesinde sıkılaşma patikasının bir süre daha devam edeceğine işaret ederken resesyon beklentilerine dayanan fiyatlamalar da varlık sınıflarına yansıyor. Citi stratejistlerinin değerlendirmesine göre ABD hisseleri diğer birçok varlık sınıfına kıyasla ABD'de resesyon fiyatlarını daha çok yansıtan varlıklar olarak öne çıkıyor. Kurumun stratejistleri, ABD'de bilanço beklentilerinde daha ileri düzeltmelerin söz konusu olduğunu ifade etti. Ekonomistlerin en son olasılık modelleri ise ABD ekonomisinin Ekim 2023’e kadar resesyona girme ihtimalinin yüzde 65’ten yüzde 100’e yükseldiğine işaret ediyor. Son olarak, ABD’de açıklanacak konut başlangıçları verisi ve Fed’in Bej Kitap raporu öncesi ABD tahvil getirileri yüksek seviyelerini koruyor.

Kaynak Gedik Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.