Tahvilim ve tahvilin

Tahvilim ve tahvilin

Dün akşam yayınlanan, ABD merkez bankasının "Bej Kitap" olarak bilinen 12 bölgesindeki temaslardan genel ekonomik görünümü gördüğü notlarda; şirketlerin görünüm konusunda daha karamsar olduklarını , ABD ekonomik faaliyetinin...

Dün akşam yayınlanan, ABD merkez bankasının "Bej Kitap" olarak bilinen 12 bölgesindeki temaslardan genel ekonomik görünümü gördüğü notlarda; şirketlerin görünüm konusunda daha karamsar olduklarını , ABD ekonomik faaliyetinin bazı bölgelerde sabit kalmasına ve diğerlerinde düşmesine rağmen son haftalarda mütevazı bir şekilde arttığını, enflasyon baskılarının bir miktar hafiflediğini ve bunu sürdürmesinin beklendiğine dikkat çekti; bu, Fed'in agresif tutumunun yani, faiz artırımlarının , son 40 yılın en yüksek enflasyonunu çevirmeye başlamış olabilir algısı yaratmıştır

ABD istihdam büyümesi güçlüydü ve Eylül ayında işsizlik oranı %3,5'e düştü. Tedarik zincirleri iyileştikçe mallar için altta yatan fiyat baskıları hafiflerken, daha katı olma eğiliminde olan hizmetler hızla artmaya devam ediyor. Ancak Fed politika yapıcıları, şu anda %3,00- 3,25 aralığında olan ve çoğunun enflasyonu düşürmek için gerekli olacağını düşündüğü %4,50-%5,00 aralığına yakın olan gecelik borç verme oranlarını yükseltirken, Bej Kitap bize sıkılaştırmanın işini yapmaya başladığının gösterdi. Rapor, belki de eskisi kadar sıkı olmasa da, iş piyasasının dengede sıkı olduğunu gösterdi. Ayrıca, işe alımların dondurulmasına ve bazı işten çıkarmalara ilişkin anlık raporlarla, işverenlerin faaliyette bir gerilemeye hazırlandığının erken belirtileri de vardı.

Ama diğer taraftan politika yapıcılar, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin muhtemelen daha yavaş büyümeye, daha yumuşak işgücü piyasalarına ve işsizlikte olası bir artışa yol açacağını kabul etseler bile, enflasyonun düştüğünü görene kadar oranları artırmaya devam edeceklerinin sinyallerini verdiler ve 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi de , yumuşak konut verilerinin, FED'in inatla yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışırken faiz oranlarını yükseltmekte agresif kalacağı beklentilerini değiştirme konusunda daha gidilecek çok yol olduğunu gösterince 14 yılın en yüksek seviyesi olan %4.14'e ulaştı.

Wall Street'te bir gecede artan küresel tahvil getirileri ve artan ekonomik korkular hisse senetleri üzerinde baskı yarattı ve Global borsalardaki rallinin iki etmeninden biri olan ABD de güçlü kazanç açıklamaları da ara verince her yer yeniden kıpkırmızı ve bir düzeltme moduna giriş oldu. Japonya'da 10 yıllık getiri, merkez bankasının hedef aralığının %0.25 üst sınırının üzerine çıkarak, bankayı yeniden planlanmamış tahvil alımlarını duyurmasına neden oldu.

Yurt içinde haftanın açıklaması TCMB’den gelecek olan faiz kararı açıklanacak. Piyasa 100 bazlık indirim ve yılsonunda tek haneli seviye konusunda hem fikir olmuş durumda. Yüksek enflasyon düşük faiz doğal olarak BIST’e yönelimi de arttırmakta. Yurt dışında ise Almanya üretici enflasyonu, ABD Philadelphia Fed iş koşulları endeksi verilerini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Çin Merkez Bankası gösterge kredi faiz oranını (LDR) Eylül ayının ardından Ekim ayında da değiştirmedi.Banka, gösterge kredi faiz oranını piyasa beklentilerine paralel olarak 1 yıl vadeli LDR'yi yüzde 3,65, 5 yıl vadeli faiz oranını yüzde 4,30 seviyesinde tuttu.

ABD Maliye Bakanlığı, Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'ya uygulanan yaptırımları ve ihracat kontrollarını görüşmek üzere Terör Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu Müsteşar Elizabeth Rosenberg’in bu hafta Türkiye'ye gittiğini ve Washington'un Ankara ve Moskova arasında artan ekonomik ilişkileri yakından izlediğini açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, hükümetin gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Başbakan Liz Truss’a istifasını sundu. Braverman’ın istifasının ardından Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ı İçişleri Bakanı olarak atandı.

ABD’li savcılar, 5 Rusya vatandaşını Almanya merkezli bir şirket üzerinden ABD’li üreticilerden satın alınan askeri teknolojileri ve Venezuela petrolünü Rus alıcılara sevk ederek, Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmekle suçladı

Japonya Merkez Bankası (BOJ), gösterge getiri oranının Banka'nın belirlediği politika tavanının üzerine çıkmasının ardından acil tahvil alımı yapma kararı aldı.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Stratejik Petrol Rezervi’nden 15 milyon varil daha ham petrol serbest bırakılacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un hala küresel bir acil durum olmaya devam ettiğini belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) şirketlerin ekonomik görünüm konusunda giderek daha karamsar hale geldiklerini bildirdi

Almanya Maliye Bakanlığı verilerine göre, hükümetin hızla yükselen enerji fiyatları karşısında hane halkları ve şirketleri desteklemek için aldığı tedbirler vergi gelirlerini düşürdü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, LDI (Yükümlülük temelli yatırım stratejisi) krizinin 2008 global finansal krizinin üzerinden geçen uzun yıllara rağmen banka dışı finans kuruluşlarının hala uygun şekilde regüle edilmediklerini gösterdiğini bildirdi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, çekirdek enflasyonun henüz tepe yapmadığını söyledi.

* ASELSAN 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 5.791.966.000 TL (Önceki 3.140.974.000 TL )

Kaynak A1 Capital

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.