Risk iştahı güçlendiriyor

Risk iştahı güçlendiriyor

ABD’de enflasyon rakamının yüksek seyrini koruması ve bu kapsamda enflasyon beklentilerinin yönünü yukarı çevirmesi Fed’in Kasım ayı toplantısında da 75 baz puanlık artırıma gitme ihtimalinin kuvvetli olduğunu gösteriyor....

ABD’de enflasyon rakamının yüksek seyrini koruması ve bu kapsamda enflasyon beklentilerinin yönünü yukarı çevirmesi Fed’in Kasım ayı toplantısında da 75 baz puanlık artırıma gitme ihtimalinin kuvvetli olduğunu gösteriyor. Ancak agresif faiz artırımları resesyon riski yaratsa da piyasalar yeni haftaya oldukça güçlü bir zeminde başladı. Bu noktada yurt içinde bu hafta başlayacak olan bilanço dönemine ilişkin pozitif beklentilerin ve düşük faiz ortamının yarattığı koşulların risk iştahını destekleyen ana unsurlar olduğunu söyleyebiliriz. Yurt dışında ise son dönemdeki zayıflığın ardından gelinen seviyeler yatırımcıları hisse senetlerine yöneltirken ABD’de şirket bilançolarının genel hatlarıyla beklentilerden daha pozitif bir resim çizmesinin ve İngiltere’nin vergi kesintilerinde geri adım atmasının da iyimserliği destekleyen bir zemin yarattığını görüyoruz.

TL: Küresel risk iştahının son derece güçlü olması gelişmekte olan ülke para birimlerinin dün dolar karşısında genel hatlarıyla kuvvetli bir performans sergilemesini sağladı. Ancak son dönemde piyasa hareketlerine çok fazla katılmayan TL bu eğilimini dün de sürdürdü. Bu kapsamda USD/TL kurunun ayın başından bu yana olduğu gibi 18,58’den çok fazla uzaklaşmadan hareket ettiğini görüyoruz. Perşembe günkü PPK toplantısı öncesinde bu tablonun anlamlı şekilde değişmesi kolay görünmüyor.

Borsa İstanbul: Önemine sıklıkla dikkat çektiğimiz 3610 puanı aştıktan sonra yeni haftaya çok daha güçlü bir zeminde başlayan BIST-100 endeksi %6’lık değer kazanımı ile 3850 puan sınırına kadar yaklaştı. İyimserlik genele yayılsa da özellikle bankacılık endeksindeki %10’a yakın değer kazanımının endeksi destekleyen ana unsur olarak çalıştığını gördük. Teknik açıdan mevcut görünümü değerlendirdiğimizde endeksin içinde seyrettiği kanalın ilk etapta 4000 puana işaret ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle bilanço sezonuna ilişkin güçlü kâr beklentilerinin hisse senetlerine yönelimi tetikleyen ana unsurlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında düşük faiz ortamında hisse senetlerinin en cazip alternatif getiriyi sunmaya devam ettiğini de hatırlatmak isteriz.

BIST-30 en yakın vadeli viop kontratı 

Günü 4327.75 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 4298, 4263, 4233 ve 4198 destek olarak izlenebilir. 4359, 4393, 4423 ve 4458 ise direnç noktalarını oluşturuyor. Kaynak: Matriks

USD/TL en yakın vadeli viop kontratı 

Günü 18.6837 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18.5905, 18.5155, 18.422 ve 18.31 destek olarak izlenebilir. 18.777, 18.852, 18.9455 ve 19.0575 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜNLÜ&Co

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.