Olumlu görünüm

Olumlu görünüm

Dün gelişmiş ülkelerde açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nde (PMI) yaygın bir zayıflık gördük ve ABD hizmet sektörü PMI'sindeki keskin düşüş, daha yavaş Fed faiz artışı ve belki de daha düşük bir Fed fon oranı...

Dün gelişmiş ülkelerde açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nde (PMI) yaygın bir zayıflık gördük ve ABD hizmet sektörü PMI'sindeki keskin düşüş, daha yavaş Fed faiz artışı ve belki de daha düşük bir Fed fon oranı anlamına geldiğinden ABD hisseleri geçen haftaki küçük rallisini ettirdi. Diğer taraftan ABD ticari faaliyeti Ekim ayında art arda dördüncü ayda daralarak Fed'in yüksek faiz oranlarının istenen etkiye sahip olduğunu gösterdi. Piyasalar hala önümüzdeki ay 75 baz puanlık bir oran artışını fiyatlarken, Aralık ayında da eş bir hamle için açtığı tahminini azalttı. 80 ekonomistin 49'una göre, fon oranının 2023 yılının ilk çeyreğinde %4,50-4,75 veya daha yüksek bir seviyede zirve yapması bekleniyordu . Bu sabah ise Asya'da hisse senetleri karışık seyirde. . Japonya ve %0,7 ve Güney Kore %0,3 artış da ama Tayvan %0,7 ve Hong Kong ise %0,6 değer kaybında ve MSCI'nin en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi , Nisan 2020'den bu yana en düşük seviye olan 427,4'e yakın seviyelerde 428,2’de. Çin ve Tayvan tarafındaki düşüşte; Xi Jinping'in yeni liderlik ekibinin yenilikçilik ve reformistlerin karşısına daha güçlü bir Parti liderliği ile çıkmasının yarattığı endişe ve Çin ekonomisinin üçüncü çeyrekte %3,9 büyüyerek %3,5'lik tahminleri aştığını gösteren gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) karşın , perakende satışların %2,5'lik yetersiz bir oranda artış kaydetmesini ana etmenler. Güvenli liman ABD doları, FED’in faiz artırımlarının ABD ekonomisini şimdiden frenlediğine ve Rishi Sunak'ın Britanya başbakanı olmak üzere olmasıyla risk algısının iyileştiğine dair işaretler arasında emsalleri karşısında 111.78'e geriledi. Sterlin bu ayın en yüksek seviyelerine doğru yükselirken, euro Perşembe günkü ECB politika toplantısı öncesinde 0,99 $'ı görmek üzere. ABD 10 yıllık Hazine bonolarının getirileri, geçen hafta sonunda %4.338 ile çok yıllı zirvelere ulaştıktan sonra %4.217'den işlem görmekte. Petrol fiyatları, ABD dolarının önde gelen emsalleri karşısında değer kaybetmesiyle önce yükseldi, ancak Çin gibi önemli petrol ithal eden ekonomilerden gelen aşağı yönlü ekonomik verilerle birlikte küresel yakıt talebindeki büyümenin yavaşlayacağına ilişkin endişelerle kazançları sınırladı. Brent ham petrol vadeli işlemleri varil başına 93.53$'dan ve Aralık teslimatı için ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri 84,94$'dan küçük çaplı yükselişteler. Bugünün gündeminde baktığımızda Yurt içinde; İmalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin Kapasite kullanım oranlarını ki en son yüzde 77,4 seviyesinde gerçekleşmişti.. önceki ay 99,9 puan ile 100 baz eşiğinin hemen altında açıklanan Reel kesim güven endeksinin yeni değeri ve hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri ile hazine ihaleleri ki onlar da ; 539 günlük sabit kuponlu tahvil ile 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvilin yeniden satışını gerçekleştirecek, ön plana çıkarken, Yurtdışında ise: Almanya ifo endeksi ve S&P Case Shiller konut fiyatlarını takip edeceğiz

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Rishi Sunak'ın yeni başbakan olacak olmasını tebrik ederken, ülke ekonomisinin karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklar, meydan okumalar konusunda "dürüst olma zamanı" olduğunu söyledi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanarak Rusya’ya karşı provokasyon düzenleyeceği iddialarını ele aldı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İsrail’in Lübnan ile yapacağı deniz sınırı anlaşmasının ardından İsrail’in Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi olacağını ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, regülatörlerin ABD Hazine kağıdı piyasaları likiditesinde bazı düşüşler gördüklerini, ancak son dönemde artan piyasa oynaklığı karşısında bunun beklenmedik bir durum olmadığını söyledi.

ABD'de Demokrat Parti’den liberal otuz Kongre üyesi Başkan Joe Biden’a mektup yazarak, Ukrayna konusundaki stratejisini değiştirmesi ve Kiev’e askeri ve ekonomik desteğin yanı sıra savaşa müzakere yoluyla çözüm araması çağrısında bulundu.

Portekiz Başbakanı Antonio Costo, Avrupa Merkez Bankası'nı faiz oranlarının anormal şekilde düşük seviyelerden yukarı çekerken ihtiyatlı olması yönünde uyardı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Maliye Bakanlığı'nın Japon yenini desteklemek için alım yapması ile BOJ'un ultra gevşek para politikasını devam ettirmek için para basması arasında bir politika çelişkisi bulunmadığını savundu.

BOJ'un Cuma günü yapacağı politika toplantısı öncesinde Japonya'nın uzun vadeli devlet tahvillerinin getirileri 7-8 yılın en yüksek seviyelerine çıktılar.

Ekonomistler, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin 1-2 Kasım tarihlerinde yapacağı toplantıdan 75 baz puanlık bir faiz artırımı kararı çıkmasını bekliyorlar.

Çin Merkez Bankası'nın bu sabah yuanın günlük hareket bandı için orta noktayı 2008'den bu yana görülen en düşük seviyede belirlemesinin ardından Çin yuanı, ABD doları karşısında neredeyse 15 yılın en düşük seviyesine indi.

AB Komisyonu, enerji üretiminde kullanılan doğal gaza fiyat sınırının gaz kullanımı ve elektrik ihracatını artırabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak A1 Capital

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.